Κυριακή 29 Οκτωβρίου 2023

NATIONAL LEAGUE 2 (5ος ΟΜΙΛΟΣ - 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Στοίχισε η επιθετική δυστοκία στο Ρούπελ

Ασπίδα Ξάνθης - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 62-54

Η πρώτη εκτός έδρας αποστολή του Ρούπελ στο φετινό πρωτάθλημα δεν στέφθηκε με επιτυχία.

Το «οχυρό» ηττήθηκε στη Ξάνθη από την Ασπίδα με 62-54, εμφανίζοντας επιθετική δυστοκία σε σύγκριση με το ματς της πρεμιέρας κόντρα στην Ευκαρπία, στο οποίο είχε σημειώσει 86 πόντους.

Οι Σιδηροκαστρινοί δεν ξεκίνησαν καλά και βρέθηκαν να χάνουν με 15-8 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στα μισά της δεύτερης περιόδου το σκορ ήταν 20-11. Οι «μπλε» βελτίωσαν την εικόνα τους στο γήπεδο και μείωσαν σε 31-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Φώτη Κοκολιού πετύχαινε καλάθι μετά μεγάλης δυσκολίας. Η περίοδος έληξε 45-37.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο παρά τη προσπάθεια που έκανε το Ρούπελ για να ξαναμπεί στο κόλπο της νίκης, η Ασπίδα άντεξε και εξασφάλισε το ροζ φύλλο.

Διαιτητές: Καντερές - Μιχέλη - Παπαδόπουλος

Δεκάλεπτα: 15-8, 31-28 (ημ.), 45-37, 62-54

Ασπίδα Ξάνθης (Κασαρτζίδης): Αγγελόπουλος 24 (1), Στουρνάρας 8, Παυλάκης 2, Κρστιτς 12, Παπανικολάου, Μπιλιούρης, Σαββουλίδης 11 (2), Παπαϊωάννου, Κάλφας 3 (1), Καρανικολίδης, Ρούμογλου 2.

Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Κοκολιός): Δαμιανάκος 10 (2), Δημητρακάς 7, Δαλαγκόζης 9 (2), Φραγκούλης 7 (1), Κάτος 5 (1), Λόγυρος 2, Κεμανετζής, Παπαδόπουλος , Γκούτζιας 7, Σιδερίδης 7 (1), Φελάνης, Καρανικόλας.

ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ - ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ: 62-54

ΕΥΚΑΡΠΙΑ - ΟΛΥΜΠΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΚΟΡΔΕΛΙΟΥ: 58-75

ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΑΓΥΝΩΝ - ΒΑΣΙΛΙΚΑ: 53-63

Κ.Α.Ο.Χ. - ΜΟΥΔΑΝΙΑ: 92-63