A2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Νίκη διά πυρός και σιδήρου για τις «λιονταρίνες»

Πάνθηρες Καβάλας - Πανσερραϊκός STIHL:

72-82

Πιο δύσκολα απ' ότι φανερώνει το τελικό σκορ ο Πανσερραϊκός επιβλήθηκε των Πανθήρων Καβάλας διευρύνοντας το νικηφόρο του σερί στο 5-0, απολαμβάνοντας, έστω και προσωρινά, τη μοναξιά της κορυφής.

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν αμφίρροπο με τις γηπεδούχες να έχουν ισχνό προβάδισμα (20-18).

Στη δεύτερη περίοδο οι «κόκκινες» έχοντας ως πρωτεργάτρια τη Νάστου, μπήκαν για τα καλά μπροστά στο σκορ. Το δεκάλεπτο έληξε 32-40.

Στη τρίτη περίοδο οι Πάνθηρες αιφνιδίασαν τις «λιονταρίνες». Οι Καβαλιώτισσες προηγήθηκαν 50-48.

Από πλευράς Πανσερραϊκού η Γκομπετζισβίλι πάλευε γέρα.

Ο Πασχάλης Ρούλης ρίσκαρε και έριξε στο παιχνίδι την Άσπα Καλαμπάκου, η οποία ήταν «φορτωμένη» με 4 φάουλ.

Η Αθηναία γκαρντ έδωσε «φτερά» στις «κόκκινες», ενώ σημαντική εξίσου ήταν και η συμβολή της Ιζαμπέλα Σιγκουρδαρντοντίρ.

Οι «λιονταρίνες» εξασφάλισαν διαφορά 7 πόντων (54-61), αλλά η Καλαμπάκου απεβλήθη με αυστηρό 5ο φάουλ, με τον Πανσερραϊκό να δέχεται και τεχνική ποινή εξαιτίας έντονης διαμαρτυρίας της 29χρονης παίκτριας προς τους διαιτητές της αναμέτρησης.

Το δεκάλεπτο έκλεισε με 56-66.

Στη τέταρτη περίοδο με δύο εύστοχα τρίποντα των Τζημορώτα και Μιχαηλίδου ο Πανσερραϊκός βρέθηκε στο +11 (61-72).

Οι Πάνθηρες όμως δεν τα παράτησαν και μείωσαν σε 71-74 στο 36'.

Οι «κόκκινες» διατήρησαν τη ψυχραιμία τους και οι ψηλές της σερραϊκής ομάδας, Σιγκουρδαρντοντίρ και Γκομπετζισβίλι σημείωσαν καθοριστικά καλάθια (71-80, 1:23).

Έτσι οι «λιονταρίνες» κατάφεραν να λυγίσουν τη σθεναρή αντίσταση των αντιπάλων τους, φτάνοντας στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Τριανταφύλλου-Μαρτυγάκης

Δεκάλεπτα: 20-18, 32-40 (ημ.), 56-66, 72-82

Πάνθηρες Καβάλας (Χαντέλης): Τσάντα 12, Παναγιωτίδου 6, Λυκάκη 7 (1), Μαραβέγια, Γαϊτάνη 24 (1), Τριανταφύλλου 12, Πετρουσέφσκα 4, Μαμαλίγκατζη 7, Συροπούλου, Παπαδοπούλου.

Πανσερραϊκός STIHL (Ρούλης): Σιγκουρνδαρντοτίρ 20 (1), Καλαμπάκου 10, Τζιαμπάζη 6 (2), Νάστου 20 (3), Μιχαηλίδου 9 (1), Τζημορώτα 3 (1), Γκομπετζισβίλι 14, Μπακιρτζίδου, Χωλοπούλου, Μαραγκού.

ΠΑΝΘΗΡΕΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL: 72-82

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ν. ΡΥΣΙΟΥ - ΑΡΗΣ: 39-46

ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ: 53-68

Α.Ε. ΠΥΛΑΙΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ: 78-32

Μ.Ε.Ν.Τ. - ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΚΕΩΝ: (10/12/2023)