Σάββατο 4 Νοεμβρίου 2023

NATIONAL LEAGUE 1 (3ος ΟΜΙΛΟΣ - 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

"Houston, We Have A Problem"

Πανσερραϊκός STIHL - Μακεδονικός: 66-69

Η επιστήμη του Μπάσκετ σηκώνει τα χέρια ψηλά με αυτό που συνεχίζει να συμβαίνει για άλλη μια χρονιά στον Πανσερραϊκό. Ομάδα, η οποία ενώ φτάνει κοντά στη νίκη, έχοντας τον πρώτο λόγο για τη κατάκτηση του πολύτιμου ροζ φύλλου αγώνος, αδικαιολόγητα «βραχυκυκλώνει» και μάλιστα μέσα στο «σπίτι» της, χαρίζοντας το παιχνίδι στον αντίπαλο.

Αναφορικά με την εικόνα της σημερινής αναμέτρησης, οι «κόκκινοι» προηγήθηκαν με 6-2 (7:18), αλλά ο Μακεδονικός ανέβασε κατά πολύ την απόδοσή του, πετυχαίνοντας 10-0 σερί (6-12, 3:28).

Τα «λιοντάρια» προσπαθούσαν να συνέλθουν, με τη διαφορά υπέρ των φιλοξενούμενων να «σκαρφαλώνει» και στο +8 (10-18, 54").

Η εναρκτήρια περίοδος ολοκληρώθηκε με 12-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Γιάννη Κακιούζη αντέδρασε, μετατρέποντας το 17-24 (7:38) σε 30-26 (3:38).

Ό,τι όμως με κόπο «έχτισαν» οι γηπεδούχοι, το «γκρέμισαν» κατευθείαν. Ο Μακεδονικός προσπέρασε στο σκορ (30-31, 2:38) και η περίοδος έκλεισε με 32-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Θεσσαλονικείς ήλεγχαν το ρυθμό του αγώνα έως το 24' (35-41). Από εκείνο όμως το χρονικό σημείο κι έπειτα ο Πανσερραϊκός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο παρκέ, εξαπολύοντας μεγάλη αντεπίθεση.

Οι «κόκκινοι» έσφιξαν την άμυνά τους, κυκλοφόρησαν καλύτερα τη μπάλα, απειλούσαν με σωστό τρόπο το καλάθι των αντιπάλων τους και ισοφάρισαν σε 43-43 (3:21).

Τα «λιοντάρια» πήραν παραμάζωμα τους «πράσινους», εξασφαλίζοντας πλεονέκτημα 11 πόντων (54-43, 40").

Η περίοδος τελείωσε 56-46.

Και ξαφνικά... κατάρρευση. Ο Πανσερραϊκός υπέστη τη «κλασική» καθίζηση στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο του ματς.

Ο Μακεδονικός άδραξε την ευκαιρία και μπήκε στη θέση του οδηγού (58-60, 4:18).

Τα «λιοντάρια» αναθάρρησαν προσωρινά (61-60).

Το σύνολο του Γιάννη Χατζούλη με τρίποντο-«μαχαιριά» ξέφυγε στο +4 (63-67), ενώ κατόρθωσε να διευρύνει κι άλλο το προβάδισμά του (63-69, 20").

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 66-69 (11"), με τον Μακεδονικό στην επόμενη φάση του παιχνιδιού να υποπίπτει σε τραγικό λάθος (μακρινή πάσα με αποδέκτη παίκτη του Πανσερραϊκού), αλλά οι «κόκκινοι» αστόχησαν στο σουτ της ισοφάρισης έξω από τη γραμμή των 6.75 και οι Θεσσαλονικείς πανηγύρισαν το σπουδαίο διπλό.

Σχόλιο από SerresBasket: Δεν υπάρχουν λόγια μετά και από την αποψινή «αυτοκτονία». Πως γίνεται ο Πανσερραϊκός στη τελευταία περίοδο να μένει από δυνάμεις και να χάνει το μομέντουμ;

Ο κόσμος παρά τη πίκρα που ένιωσε στο φινάλε χειροκρότησε τους «κόκκινους», αλλά το «ξενέρωμα» εάν συνεχιστεί, αύριο-μεθαύριο θα διώξει τους φιλάθλους από το Κλειστό της Κοιλάδας.

11 από τους 12 καλαθοσφαιριστές που είχε στη διάθεσή του χρησιμοποίησε ο προπονητής του Μακεδονικού.

Ο κόουτς των «κόκκινων» εμπιστεύθηκε 8 από τους 12 δηλωμένους αθλητές (Πεχλιβανίδης, Θεοδοσιάδης, Ντώνες και Γεωργιάδης παρακολούθησαν την αναμέτρηση από τον πάγκο).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κουτουξίδης δεν έπαιξε ούτε λεπτό (φάνηκε να αντιμετωπίζει πρόβλημα στο αριστερό πόδι).

Χωρίς πλάκα, υπάρχει πρόβλημα, το οποίο πρέπει να λυθεί ΑΜΕΣΑ.

Διαιτητές: Γεωργούλης - Λαδάς - Χατζηκώστας

Δεκάλεπτα: 12-19, 32-36, 56-46, 66-69

Πανσερραϊκός STIHL (Κακιούζης): Μήνου 9 (1), Μπρατσιάκος, Γεωργιανός 3 (1), Κεραμάρης 8, Κουτουξίδης 4, Ντίνος 13 (3), Μανούσος 12, Τσακαλέρης 17.

Μακεδονικός (Χατζούλης): Καμαριώτης 24 (5), Ζεϊμπέκης 4 (1), Καραγιάννης 4, Ρουκουνάκης 2, Γκέκος 3 (1), Τζιουβάρας 3 (1), Αγριόπουλος, Γκατζιούρας, Τσιρογιάννης 16 (1), Ανδρέου 14, Κακαλέτρης.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL - ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: 66-69

ΓΕΦΥΡΑ - Χ.Α.Ν.Θ.: 62-78

ΕΝΩΣΗ ΚΑΒΑΛΑΣ - Κ.Α.Ο.Δ.: 80-63

Α.Ο. ΑΡΕΤΣΟΥ - ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ: 64-69

ΜΑΧΗΤΕΣ/ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΠΕΥΚΩΝ - ΔΕΚΑ: 79-88 (παρ., 74-74 κ.α.).