NATIONAL LEAGUE 1 (3ος ΟΜΙΛΟΣ - 7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Διακοπή λόγω καιρού!

Πανσερραϊκός STIHL - Ερμής Λαγκαδά: 60-51 (35')

Η κακοκαιρία που πλήττει τη χώρα μας από τα ξημερώματα του Σαββάτου «χτύπησε» και το κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας «ΒΑΣΙΛΗΣ ΑΓΟΡΑΣΤΟΣ».

Ο σημερινός απογευματινός αγώνας του Πανσερραϊκού με τον Ερμή Λαγκαδά διεκόπη 4 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωσή του με το σκορ στο 60-51, εξαιτίας ξαφνικού προβλήματος που προέκυψε με τον ηλεκτροφωτισμό του γηπέδου (ενδεχομένως κάποιο μεγάλο κλαδί δέντρου να έπεσε στα καλώδια της ΔΕΗ).

Η Ε.Ο.Κ. αναμένεται να ορίσει νέα ημερομηνία για τη συνέχιση του παιχνιδιού από το χρονικό σημείο που σταμάτησε.

Αναφορικά με την εξέλιξη του σκορ (έως το 35' σχεδόν), οι «κόκκινοι» προηγήθηκαν 8-4 και 14-8, με τους φιλοξενούμενους όμως να ισοφαρίζουν σε 14-14, έχοντας ως κινητήριο μοχλό τον Ταζόπουλο.

Μάλιστα το τέλος της εναρκτήριας περιόδου βρήκε τους Θεσσαλονικείς να κάνουν την ολική ανατροπή με 17-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ερμής είχε το πάνω χέρι στην αναμέτρηση (21-26, 23-30), με τον Πανσερραϊκό να υποπίπτει σε φτηνά λάθη αδυνατώντας να βρει ρυθμό στην επίθεση.

Η περίοδος έκλεισε με 27-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα «λιοντάρια» μείωσαν σε 36-38 (7:03), αλλά οι «πράσινοι» του Μπάμπη Παρίτση κατάφεραν να «ανασάνουν» (36-43, 5:39, 40-46, 3:12).

Βαδίζοντας προς το φινάλε της τρίτης περιόδου η ομάδα του Γιάννη Κακιούζη κατόρθωσε μετά από αρκετή ώρα να φέρει το ματς σε απόλυτη ισορροπία (47-47, 1:06).

Το δεκάλεπτο έληξε 47-49.

Στη τέταρτη περίοδο οι «κόκκινοι» μπήκαν αποφασισμένοι στον αγωνιστικό χώρο για να «πάρουν το σκαλπ» του Ερμή.

Τα «λιοντάρια» έχοντας στη πεντάδα τους για πρώτη φορά στο παιχνίδι Τσακαλέρη και Μανούσο λειτούργησαν καλύτερα τόσο μπροστά, όσο και πίσω, κυκλοφόρησαν σωστά τη μπάλα, δημιουργώντας ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα μέσα στο «ζωγραφιστό», ευστοχώντας και από τη περιφέρεια, «βάζοντας χειροπέδες» παράλληλα στα ατού του Ερμή.

Ο Πανσερραϊκός «έτρεξε» 13-0 σερί, αποκτώντας πλεονέκτημα 11 πόντων (60-49, 5:31).

Μετά από ένα δίποντο που σημείωσε ο Ερμής (60-51), ο αγώνας διεκόπη λόγω γενικής συσκότισης στο κλειστό γυμναστήριο, με τους τρεις διαιτητές να αποχωρούν στα αποδυτήρια, τους παίκτες και τους προπονητές να παραμένουν στους πάγκους και τους φιλάθλους κανονικά στη κερκίδα, περιμένοντας όλοι να έρθει ξανά το φως, αλλά... εις μάτην.

Διαιτητές: Παπαγερίδης - Χρυσάφης - Γεωργούλης

Δεκάλεπτα: 17-19, 27-32 (ημ.), 47-49, 60-51 (διακοπή)

Πανσερραϊκός STIHL (Κακιούζης): Μήνου 10 (2), Μπρατσιάκος 2, Τσακαλέρης 14, Γεωργιανός 5 (1), Κεραμάρης 9, Κουτουξίδης 7 (1), Μανούσος 6, Γεωργιάδης, Ντίνος 5 (1), Πεχλιβανίδης 2.

Ερμής Λαγκαδά (Παρίτσης): Παπαδόπουλος Π. 8, Γκέλιος 4, Λαζάρου 11, Παπαδόπουλος Σ. 6, Μάρουσιτς 5 (1), Χρυσανθάκης, Παπαμαργαρίτης, Σμυρλής, Ταζόπουλος 14 (1), Φυλάκης 3 (1).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL - ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ: 60-51 (διακοπή)

ΓΕΦΥΡΑ - ΔΕΚΑ: (29/11/2023)

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ - Κ.Α.Ο.Δ.: 75-68

ΕΝΩΣΗ ΚΑΒΑΛΑΣ - Α.Ο. ΑΡΕΤΣΟΥ: 57-67