Κυριακή 19 Νοεμβρίου 2023

NATIONAL LEAGUE 2 (5ος ΟΜΙΛΟΣ - 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Νίκη-«οξυγόνο» για τους Σιδηροκαστρινούς

Ακαδημία Μπάσκετ Μουδανιών - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 78-83

Τρεις σερί ήττες ήταν αρκετές για το «οχυρό». Οι Σιδηροκαστρινοί έθεσαν τέρμα στο αρνητικό σερί  κερδίζοντας στη Χαλκδική την Ακαδημία Μπάσκετ Μουδανιών (78-83), σε ένα παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων που το παρακολούθησαν μέχρι την ολοκλήρωσή του.

Οι «μπλε» έπιασαν καλή απόδοση στο πρώτο δεκάλεπτο μπαίνοντας στη θέση του οδηγού (16-24).

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να κρατήσουν το υπέρ τους προβάδισμα, με το δεκάλεπτο να λήγει 32-41.

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι ανασυντάχθηκαν και με αντεπίθεση διαρκείας έκαναν το ματς ντέρμπι. Το δεκάλεπτο έκλεισε με 53-54.

Στη τέταρτη περίοδο αμφότερες οι ομάδες τα έδωσαν όλα στο παρκέ για τη κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνος, με το Ρούπελ να απειλεί διαρκώς το αντίπαλο καλάθι και να φτάνει τελικά στο νικηφόρο αποτέλεσμα με 78-83.

Διαιτητές: Αθανασιάδης - Σκρίνος - Αβρονιδάκης

Δεκάλεπτα: 16-23, 32-41 (ημ.), 53-54, 78-83

Aκαδημία Μπάσκετ Μουδανιών (Κατσικάρης): Ζαχαρίας 10 (1), Καλπαξίδης 18 (3), Χαριστός 16 (2), Τσιριλάκης 20, Σαρχώσης 5, Μιροσάβιτς, Φεφέκος, Σανγκαρέ 4, Λεκάι 5 (1).

Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Κοκολιός): Δαμιανάκος 13, Δημητρακάς 6, Δαλαγκόζης 13 (1), Φραγκούλης 10 (2), Κάτος 11 (1), Λόγυρος 4, Κεμανετζής 4, Γκούτζιας 12, Σιδερίδης 10 (2).

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ - ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ: 78-83

ΒΑΣΙΛΙΚΑ - ΟΛΥΜΠΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΚΟΡΔΕΛΙΟΥ: 70-61

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ - Κ.Α.Ο.Χ./ΕΥΡΩΠΗ '87: 83-92

ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ - ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ: 71-63

ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΑΓΥΝΩΝ: 81-72 (παρ., 67-67 κ.α.)

ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ - ΕΥΚΑΡΠΙΑ: (23/11/2023)