Σάββατο 9 Δεκεμβρίου 2023

NATIONAL LEAGUE 1 (3ος ΟΜΙΛΟΣ - 10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Κλότσησε» την ευκαιρία

ΓΑΣ Κομοτηνή - Πανσερραϊκός STIHL: 67-62

Για άλλη μια φορά ο Πανσερραϊκός υπέστη «μπλακ-άουτ» στο τέταρτο και κρισιμότερο δεκάλεπτο ενός αγώνα, γνωρίζοντας την ήττα απόψε στη Κομοτηνή από τον ΓΑΣ με 67-62.

Στη πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 17-12. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «κόκκινοι» «αφυπνίσθηκαν». Η περίοδος έληξε 29-27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα «λιοντάρια» «δάγκωσαν» τους αντιπάλους τους. Η ομάδα του Γιάννη Κακιούζη κυριάρχησε στο παρκέ (33-34, 39-41, 42-46) και η περίοδος έκλεισε με 45-50.

Δυστυχώς στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ο Πανσερραϊκός «μπλόκαρε». Οι Θρακιώτες αναθάρρησαν, ισοφαρίζοντας σε 50-50, ενώ λίγο αργότερο απέκτησαν προβάδισμα 4 πόντων (56-52).

Οι «κόκκινοι» προσπάθησαν να αντεπιτεθούν μειώνοντας σε 59-57. Ο ΓΑΣ έστω και δύσκολα διατηρούσε τη πρωτοπορία στο σκορ (64-61), με τα «λιοντάρια» να αστοχούν σε δύο καθοριστικές φάσεις, ενώ το «κερασάκι στη τούρτα» για τους φιλοξενούμενους ήταν η αποβολή του Μήνου με τεχνικές ποινές, λόγω διαμάχης του γκαρντ του Πανσερραϊκού με τον Αρχιμανδρίτη από πλευράς της ομάδας της Κομοτηνής.

Ο ΓΑΣ αξιοποίησε το «δώρο» από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας», φτάνοντας στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Σχόλιο από SerresBasket: Το έχουμε ξαναγράψει...η «επιστήμη» έχει σηκώσει τα χέρια ψηλά με αυτό που συμβαίνει με τον Πανσερραϊκό στο τέταρτο δεκάλεπτο.  «Γιατρειά» δεν υπάρχει...

Από ωραίος έγινε μοιραίος ο Τσακαλέρης στο φινάλε του παιχνιδιού. Ο υψηλόσωμος καλαθοσφαιριστής των «κόκκινων» ήταν το Α&Ω για τα «λιοντάρια» απόψε, αλλά έχασε δύο καλάθια που για τη κλάση του έπρεπε να τα βάλει.

Για ποιο λόγο ο Πανσερραϊκός δεν απείλησε με τρίποντο στο τέλος ενώ το σκορ ήταν 64-61 και 65-61;