Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου 2023

NATIONAL LEAGUE 1 (3ος ΟΜΙΛΟΣ - 12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Καβαλάρης» Πανσερραϊκός!

Ένωση Καβάλας - Πανσερραϊκός STIHL: 53-65

Το δεύτερο διπλό στο φετινό πρωτάθλημα σημείωσαν οι «κόκκινοι», οι οποίοι επιβλήθηκαν της Ένωσης Καβάλας με 53-65.

Τα «λιοντάρια» πήραν τα ηνία του αγώνα στα χέρια τους από το πρώτο δεκάλεπτο αποκτώντας πλεονέκτημα 8 πόντων (11-19).

Στη δεύτερη περίοδο ο Πανσερραϊκός ανέβασε κι άλλο την απόδοσή του, αποκτώντας απόσταση ασφαλείας από τους γηπεδούχους (26-39).

Η ομάδα του Γιάννη Κακιούζη έπαψε να είναι τόσο παραγωγική στην επίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά στην άμυνα οι «κόκκινοι» τα πήγαν περίφημα. Η περίοδος έκλεισε με 37-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα «λιοντάρια» δεν επέτρεψαν στη Καβάλα να πιστέψει στην ανατροπή, εξασφαλίζοντας πανάξια τη νίκη.

Σχόλιο από SerresBasket: Ο Στόλης επέστρεψε δυναμικά μετά τον τραυματισμό του, ενώ κι ο Ντίνος ήταν πολύ καλός.

Παρά το μικρό ροτέισον ο Πανσερραϊκός παίζοντας με ψυχή πέρασε νικηφόρα από τη Καβάλα. Με νίκη κόντρα στα Πεύκα το Σάββατο το 2023 θα ολοκληρωθεί με αισιόδοξο τρόπο για τα «λιοντάρια».

Διαιτητές: Τσάνταλη - Δέλλας - Αναστασιάδης

Δεκάλεπτα: 11-19, 26-39 (ημ.), 37-51, 53-65

Ένωση Καβάλας (Δούκας): Κόλσον 10, Μουρατίδης 9 (1), Σταυριανόπουλος 2, Απαζίδης 4, Κεραμάρης 14 (1), Πεχλιβανίδης 10, Τραπεζάνογλου, Σταμούλης, Μουτίδης 4.

Πανσερραϊκός  STIHL (Κακιούζης): Τσακαλέρης 8, Κεραμάρης 4, Ντίνος 17 (3), Κουτουξίδης 9, Γεωργιανός 6, Μπρατσιάκος 2, Στόλης 19.

ΕΝΩΣΗ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL: 53-65

Α.Ο. ΑΡΕΤΣΟΥ - ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ: 51-62

ΜΑΧΗΤΕΣ/ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΠΕΥΚΩΝ - ΓΕΦΥΡΑ: 49-50

Κ.Α.Ο.Δ. - Χ.Α.Ν.Θ.: 67-79