Σάββατο 23 Δεκεμβρίου 2023

NATIONAL LEAGUE 1 (3ος ΟΜΙΛΟΣ - 13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Θα κάνουν Καλά Χριστούγεννα τα «λιοντάρια»

Πανσερραϊκός STIHL - Μαχητές/Πειραματικό Πεύκων: 66-59

Τρίτη διαδοχική νίκη πέτυχε απόψε ο Πανσερραϊκός, ο οποίος υπερκέρασε το εμπόδιο των Πεύκων στο κλειστό γυμναστήριο της Κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων «ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΣΙΝΤΣΑΡΗΣ».

Οι «κόκκινοι» ξεκίνησαν ορεξάτοι στο πρώτο δεκάλεπτο (10-5, 5:30), με τους φιλοξενούμενους όμως να ισοφαρίζουν σε 12-12, ενώ οι Θεσσαλονικείς με τρίποντο στη λήξη της περιόδου προηγήθηκαν με 14-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο αρχικά αμφότερες οι ομάδες ήταν νευρικές και άστοχες, σκοράροντας κυρίως με βολές. Το ματς ήταν αμφίρροπο (21-19, 22-24).

Το σύνολο του Δημήτρη Γεροφώτη βρήκε ρυθμό εξαφαλίζοντας διαφορά 6 πόντων (26-32, 2:45). Τα «λιοντάρια» όμως ανασυντάχθηκαν και η περίοδος έκλεισε ισόπαλη, 32-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο παρκέ (40-34 στο 25'), με τα Πεύκα να μη το βάζουν κάτω (40-39 στο 26').

Ο Πανσερραϊκός απάντησε στους αντιπάλους του (47-40, 2:15), με τη περίοδο να ολοκληρώνεται με 49-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «κόκκινοι» του Γιάννη Κακιούζη κυριάρχησαν ολοκληρωτικά στον αγωνιστικό χώρο. Τα «λιοντάρια» έκλεψαν μπάλες, έβγαλαν αιφνιδιασμούς, ευστόχησαν σε δύσκολα και καθοριστικά σουτ, αυξάνοντας το προβάδισμά τους στο +11 (58-47, 5:50).

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια για να ξαναμπούν στο κόλπο της νίκης (63-56 στο 37'), με τον Πανσερραϊκό όμως να παραμένει ψύχραιμος στο φινάλε (66-56, 1:16) και να προσθέτει στη συλλογή του το πολύτιμο ροζ φύλλο.

Σχόλιο από SerresBasket: Χαρούμενες γιορτές θα κάνουν τα «λιοντάρια»! Ο πρώτος γύρος του πρωταθλήματος τελείωσε με τα «λιοντάρια» να μετράνε 6 νίκες και 6 ήττες.

Αρχηγική εμφάνιση από τον Παντελή Γεωργιανό, μετά από αρκετό καιρό. Ο 31χρονος γκαρντ είχε 0/3 τρίποντα στην αρχή του παιχνιδιού, ενώ χρεώθηκε με 3 φάουλ στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης. Στο δεύτερο μέρος της συνάντησης ο Γεωργιανός πήρε τα πάνω του στην επίθεση, απειλώντας διαρκώς το καλάθι των Πεύκων, αποτελώντας τον M.V.P. του παιχνιδιού.

Τρομερό ξεκίνημα πραγματοποίησε στο ματς ο Ευθύμης Τσακαλέρης, ο οποίος ήταν ασταμάτητος. Ο υψηλόσωμος καλαθοσφαιριστής βοήθησε αρκετά τον Πανσερραϊκό.

«Αφυπνίσθηκε» στο δεύτερο ημίχρονο ο Κουτουξίδης, δίνοντας ώθηση στους «κόκκινους».

Εξαιρετικές κινήσεις χωρίς τη μπάλα από τα «λιοντάρια».

Άτυχος στάθηκε ο Στόλης. Ο αθλητής του Πανσερραϊκού μετά την πολύ καλή παρουσία που είχε μέσα στη Καβάλα, ένιωσε ενοχλήσεις στο γόνατο στη προθέρμανση και δεν αγωνίσθηκε.

Άλλα αντί άλλων σφύριζαν οι διαιτητές, οι οποίοι εκνεύρισαν τους φιλάθλους με τις υποδείξεις τους.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης - Ντόγκας - Γιαννούλης

Δεκάλεπτα: 14-17, 32-32 (ημ.), 49-43, 66-59

Πανσερραϊκός STIHL (Κακιούζης): Μπρατσιάκος, Γεωργιανός 18 (2), Κεραμάρης 7 (1), Κουτουξίδης 15 (1), Ντίνος 7, Μανούσος 2, Τσακαλέρης 17.

Μαχητές/Πειραματικό Πεύκων (Γεροφώτης): Καλογιαννίδης 2, Φλιάτης 2, Νώτης 11, Γαλανίδης 6 (1), Κιγμέτογλου 10 (1), Παπασάβογλου 8 (2), Αμπαράς 17 (2), Μισαηλίδης 3 (1).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL - ΜΑΧΗΤΕΣ/ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΠΕΥΚΩΝ: 66-59

ΓΕΦΥΡΑ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ: 79-63

Χ.Α.Ν.Θ. - ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ: 78-53

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ - ΕΝΩΣΗ ΚΑΒΑΛΑΣ: 73-54