Κυριακή 7 Ιανουαρίου 2024

A2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ανέβασαν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και κέρδισαν οι «λιονταρίνες» τον Άρη

Πανσερραϊκός STIHL - Άρης: 62-32

Μπορεί να μην ήταν εντυπωσιακός, αλλά ήταν ουσιαστικός ο Πανσερραϊκός κόντρα στον Άρη, κερδίζοντας την ομάδα της Θεσσαλονίκης με 62-32.

Οι «κόκκινες» αγωνίσθηκαν δίχως τις Τζημορώτα, Γκομπετζισβίλι, Μαραγκού, Σιγκουρδαρντότιρ, στη πρώτη παρουσία του Μπόγκνταν Μπούλι στον πάγκο των «λιονταρίνων» (την ομάδα κοουτσάρισε ο Ραφαήλ Πεχλιβάνος).

Στο εναρκτήριο δεκάλεπτο της συνάντησης οι γηπεδούχες μετά το αρχικό 7-4, δέχθηκαν έξι σερί πόντους από τις «κίτρινες» (7-10), με τη περίοδο να λήγει ισόπαλη, 10-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός προσπάθησε να βελτιώσει την εικόνα του στο παρκέ. Οι «λιονταρίνες» εξασφάλισαν προβάδισμα 10 πόντων (26-16), με τη Καλαμπάκου να ευστοχεί σε σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75 στο φινάλε της περιόδου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός «πάτησε» τέρμα το γκάζι, ανεβάζοντας τη διαφορά σε πολύ υψηλά επίπεδα (49-18), «κλειδώνοντας» τη νίκη, αφού ο Άρης δεν ήταν σε θέση να αλλάξει το σκηνικό του αγώνα στη τέταρτη περίοδο.

Διαιτητές: Ράπτης - Μαρτυγάκης

Δεκάλεπτα: 10-10, 26-16 (ημ.), 49-18, 62-32

Πανσερραϊκός (Πεχλιβάνος): Καλαμπάκου 15 (2), Νάστου 23 (2), Μιχαηλίδου 3 (1), Μπακιρτζίδου 5, Μαμούδη, Δαμιανάκου, Χωλοπούλου 10, Τζιαμπάζη 6 (2).

Αρης (Κωτούλης): Μπαλτζή 4, Καλογήρου 9 (1), Γιάνταη 8, Βλάχου Μ. 4, Τσιαρσιώτη 2, Βλάχου Κ., Εφραιμίδου 2, Μάντζιου Ε. 3, Μάντζιου Α., Κερασοβίτη.

ΙΩΑΝΝΙΝΑ 9

* Η ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ ΑΠΟΧΩΡΗΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΒΑΣΕΙ ΤΗΣ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗΣ ΤΗΣ ΕΟΚ ΑΚΥΡΩΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΣΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΥΠΟΨΙΝ ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ.

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (14/1/2024): ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΒΟΛΟΥ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL.