NATIONAL LEAGUE 1 (3ος ΟΜΙΛΟΣ - 14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Κατασπάραξαν» τον Φίλιππο τα «λιοντάρια»

Πανσερραϊκός STIHL - Φίλιππος Βέροιας:

84-57

Ιδανικό ποδαρικό στο 2024 έκαναν οι «κόκκινοι», οι οποίοι ταπείνωσαν τον Φίλιππο Βέροιας στο μεγάλο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Γιάννη Κακιούζη πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση έχοντας και τη βοήθεια των νεοαποκτηθέντων παικτών, Ντιέγκο Κάπελαν και Ηλία Τσιόγκα, υπερκαλύπτοντας μάλιστα τη διαφορά της ήττας στο ματς του πρώτου γύρου.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα, οι γηπεδούχοι μπήκαν με φόρα στο παρκέ στην εναρκτήρια περίοδο της αναμέτρησης. Με τον Γεωργιανό να οργανώνει με μαεστρία το παιχνίδι στην επίθεση και τους Ντίνο - Κουτουξίδη να απειλούν διαρκώς και επιτυχώς το αντίπαλο καλάθι, ο Πανσερραϊκός προηγήθηκε με 11-3 (στο 4').

Τα «λιοντάρια» έδειξαν τρομερή προσήλωση στην άμυνα, με τους φιλοξενούμενους να αναλώνονται σε μακρινά άστοχα σουτ.

Η διαφορά υπέρ των «κόκκινων» συνέχισε να ανεβαίνει (17-3, 21-5) και το δεκάλεπτο έληξε 25-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αύξησαν κι άλλο το προβάδισμα στο σκορ (31-9, 37-14, 42-18), ελέγχοντας πλήρως το ρυθμό.

Στο τέλος της περιόδου ο Φίλιππος κατάφερε να μειώσει στο -17 (44-27).

Στο τρίτο δεκάλεπτο το 50-31 έγινε 52-38 (5:22), αλλά η αντίδραση του Πανσερραϊκού ήταν άμεση (59-40, 2:20). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 63-45.

Στο 33' τα «λιοντάρια» ήταν μπροστά στο σκορ με +25 (72-47). Οι αντίπαλοι υποκλίθηκαν στην ανωτερότητα των «κόκκινων», οι οποίοι απέσπασαν το θερμό χειροκρότημα των φιλάθλων που βρέθηκαν σήμερα στο ΔΑΚ Σερρών «ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΣΙΝΤΣΑΡΗΣ».

Σχόλιο από SerresBasket: Με τέτοιες εμφανίσεις ο Πανσερραϊκός μπορεί να ελπίζει σε κάτι καλό στο τέλος της σεζόν.

«Σκυλίσια» άμυνα έπαιξαν οι «κόκκινοι», «στραγγαλίζοντας» τον Φίλιππο.

Στο 31' αποβλήθηκε από το παιχνίδι ο Κοτσάνος.

Θετικά δείγματα γραφής παρουσίασαν στο παρκέ ο Κάπελαν (ο ξένος καλαθοσφαιριστής αγωνίσθηκε έχοντας προλάβει να κάνει μόλις 2 προπονήσεις) και ο Τσιόγκας.

10 από τους 12 παίκτες του Πανσερραϊκού βρήκανε τον στόχο στην επίθεση!

M.V.P.: Λεωνίδας Ντίνος.

Ουσιαστικός στο δεύτερο ημίχρονο ο Τσακαλέρης.

Οι νεαροί Θεοδοσιάδης και Πεχλιβανίδης γνώρισαν την αποθέωση από τον κόσμο.

Μετά τη λήξη της συνάντησης ο κόουτς των φιλοξενούμενων, Ευθύμης Κοθράς, άγνωστο γιατί και μάλιστα μετά από συντριβή, διαμαρτυρήθηκε σε έντονο ύφος στους διαιτητές της αναμέτρησης στο κέντρο του γηπέδου, ακολουθώντας τους μάλιστα ως το χώρο της γραμματείας, με τον πρώτο διαιτητή, κ. Ξενικάκη να του ζητάει να απομακρυνθεί.

Ελπίζουμε στο επόμενο εντός έδρας παιχνίδι των «κόκκινων» να μη ξαναδούμε ταινίες και ρεζερβέ θέσεις (20 παρακαλώ) στη κερκίδα.

Ορισμένοι μπαμπάδες που έρχεστε στο γήπεδο με τα μικρά παιδιά σας και ουρλιάζετε όρθιοι στους διαιτητές δίχως σταματημό να το προσέξετε. Τα παιδιά μιμούνται τις συμπεριφορές των μεγάλων, αργά ή γρήγορα.

Διαιτητές: Ξενικάκης - Παζώλης - Μπούγλος

Δεκάλεπτα: 25-9, 44-27 (ημ.), 63-45, 84-57

Πανσερραϊκός (STIHL): Κάπελαν 8 (2), Μπρατσιάκος 2, Γεωργιάδης, Γεωργιανός 9, Θεοδοσιάδης 4, Κεραμάρης 7 (1), Κουτουξίδης 15 (2), Τσακαλέρης 11 (1), Πεχλιβανίδης 2, Ντίνος 20 (4), Ντώνες, Τσιόγκας 6.

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Ελευθεριάδης 15, Αποστολίδης 6 (1), Ξενιτίδης 11 (3), Κάτζος, Καραγιώργος 8 (1), Μπένας 4, Μελαδιανός 2, Κοτσάνος 9, Αμανατίδης, Φλιάτης 2.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ: 84-57

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ - ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ: 68-58

Χ.Α.Ν.Θ. - Α.Ο. ΑΡΕΤΣΟΥ: 83-44

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ - ΕΝΩΣΗ ΚΑΒΑΛΑΣ: 60-49