NATIONAL LEAGUE 1 (3ος ΟΜΙΛΟΣ - 17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Έγκλημα και τιμωρία...

Πανσερραϊκός STIHL - Λεύκιππος Ξάνθης:

78-81

Πικρή εντός έδρας ήττα γνώρισε ο Πανσερραϊκός από τον Λεύκιππο Ξάνθης σε ένα ματς που κρίθηκε στη παράταση. Ορατός πλέον ο κίνδυνος οι «κόκκινοι» να μείνουν εκτός των πλέι-οφ του πρωταθλήματος!

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα, τα «λιοντάρια» επέβαλαν τον ρυθμό τους στο παρκέ από νωρίς (12-6, 17-8), με τη πρώτη περίοδο να λήγει 20-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι απειλούσαν με επιτυχία το αντίπαλο καλάθι έξω από τη γραμμή των 6.75 εξασφαλίζοντας διαφορά 12 πόντων (30-18, 6:30). Η περίοδος έκλεισε με 39-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιάννη Κακιούζη κρατούσε απόσταση ασφαλείας από τους φιλοξενούμενους (46-32 στο 23', 54-40, 3:40), παραμένοντας αρκετά εύστοχη από τη περιφέρεια.

Στο φινάλε όμως της περιόδου ο Λεύκιππος κατάφερε να «ροκανίσει» τη διαφορά (59-51).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, για άλλη μια φορά, ο Πανσερραϊκός «βραχυκύκλωσε». Τα μακρινά σουτ δεν είχαν το επιθυμητό αποτέλεσμα για τους «κόκκινους», οι οποίοι δεν είχαν εναλλακτικό πλάνο στο παιχνίδι τους.

Ο Λεύκιππος αναθάρρησε για τα καλά και ο αγώνας έγινε ντέρμπι. Οι Θρακιώτες μείωσαν σε 61-58 (7:45), με τα «λιοντάρια» να ξεφεύγουν στο +6 (69-63, 3:40).

Το σύνολο του Γιώργου Ζαφειρούδη κατόρθωσε και έφερε το ματς στο πόντο (70-69, 16"), με τον Πανσερραϊκό στη συνέχεια να είναι κατά το ήμισυ εύστοχος από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας (71-69, 14").

Τρία δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της αναμέτρησης ο Λεύκιππος με ωραία διείσδυση ισοφάρισε σε 71-71 και ο αγώνας πήγε στη παράταση, αφού στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας της συνάντησης το τρίποντο της απελπισίας που επιχείρησε ο Πανσερραϊκός δεν έδωσε τη νίκη στα «λιοντάρια».

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι παίζοντας με ανεβασμένο το ηθικό πήραν κεφάλι στο σκορ με 73-74.

Οι «κόκκινοι» αντέδρασαν προσωρινά, σημειώνοντας 4 συνεχόμενους πόντους (77-74). Οι Θρακιώτες δεν τα παράτησαν κάνοντας εκ νέου την ανατροπή (77-78).

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 78-78, έβγαλαν την επόμενη άμυνα, αλλά βιάστηκαν στην επίθεση που εκδήλωσαν αποτυγχάνοντας να σκοράρουν.

Ο Λεύκιππος ήταν αυτός τελικά που είπε τη τελευταία λέξη στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο-«μαχαιριά», διαμόρφωσαν το 78-81 (2"), κατακτώντας το ροζ φύλλο αγώνος, αφού το σουτ του Πανσερραϊκού από πολύ μακρινή απόσταση στη λήξη της παράτασης ήταν άστοχο.

Σχόλιο από SerresBasket: Έγκλημα και τιμωρία το να είσαι σε όλο το ματς μπροστά και με μεγάλη διαφορά ανά διαστήματα και να χάνεις το παιχνίδι.

Έγκλημα και τιμωρία το να μην έχεις plan B όταν «κολλάνε» τα πράγματα στην επίθεση.

Έγκλημα και τιμωρία το χαζό φάουλ του Τσακαλέρη στο 38' (αποβλήθηκε) και το επίσης ανόητο φάουλ του Κάπελαν στη παράταση (γκολ-φάουλ μάλιστα).

Έγκλημα και τιμωρία να ισοφαρίζεσαι με ντράιβ.

Έγκλημα και τιμωρία η βεβιασμένη ενέργεια από τον αρχηγό του Πανσερραϊκού, Παντελή Γεωργιανό, ο οποίος αντί να κρατήσει τη μπάλα, προτίμησε να «μπουκάρει», δίχως να έχει βοήθεια από κάποιον συμπαίκτη του, αστοχώντας στο σουτ, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στον Λεύκιππο να έχει γεμάτη επίθεση στο τέλος της παράτασης.

Έγκλημα και τιμωρία θα είναι η μη συμμετοχή των «λιονταριών» στα πλέι-οφ της National League 1.

Προπονητής και καλαθοσφαιριστές αποκλειστικά υπεύθυνοι για άλλη μία κακή ήττα και μάλιστα εντός έδρας.

1 βήμα μπροστά και 2 βήματα πίσω κάνει ο Πανσερραϊκός.

Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου - Ντόγκας - Καραβάς

Δεκάλεπτα: 20-13, 39-28 (ημ.), 59-51, 71-71 (κ.α.), 78-81 (παρ.)

Πανσερραϊκός STIHL (Κακιούζης): Τσακαλέρης 13 (1), Ντίνος 13 (2), Κουτουξίδης 5 (1), Κάπελαν 20 (6), Γεωργιανός 14 (2), Τσιόγκας 4, Κεραμάρης 4, Μπρατσιάκος 5 (1), Θεοδοσιάδης.

Λεύκιππος Ξάνθης (Ζαφειρούδης): Καλαμπάκας 25 (3), Κατσαμούρης 20 (1), Χριστοφορίδης 6, Παλλάκης, Μακαρατζής 19 (3), Γιακούλας 4, Μπουτσακτσή 5, Βασαλάκης 2.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL - ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ: 78-81 (παρ.), 71-71 (κ.α.)

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ - Χ.Α.Ν.Θ.: 86-70

ΜΑΧΗΤΕΣ/ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΠΕΥΚΩΝ - ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ: 70-76

Α.Ο. ΑΡΕΤΣΟΥ - Κ.Α.Ο.Δ.: 70-74