Σάββατο 10 Φεβρουαρίου 2024

NATIONAL LEAGUE 1 (3ος ΟΜΙΛΟΣ - 19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Μαχαιριά στη καρδιά» στο φινάλε

Πανσερραϊκός STIHL - Χ.Α.Ν.Θ.: 76-78

Πάλεψαν σαν αληθινά λιοντάρια οι παίκτες του Πανσερραϊκού στο σημερινό εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στη πρωτοπόρο Χ.Α.Ν.Θ., αλλά στο τέλος «μίλησε» η κλάση των φιλοξενούμενων, οι οποίοι «πάγωσαν» το ΔΑΚ Σερρών «ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΣΙΝΤΣΑΡΗΣ», σημειώνοντας το μεγάλο διπλό χάρη σε ένα πολύ δύσκολο καλάθι.

Αναφορικά με την εικόνα της αναμέτρησης, το πρώτο δεκάλεπτο δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο από πλευράς θεάματος (8-8 στο 5'). Οι Θεσσαλονικείς ξέφυγαν προσωρινά στο σκορ με +4 (8-12), με τους «κόκκινους» όμως να ισοφαρίζουν σε 12-12.

Το σύνολο του Πέτρου Γκαϊτατζή εκ νέου εξασφάλισε ένα μικρό προβάδισμα (13-17), με τη περίοδο να λήγει 15-17.

Στο επόμενο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 21-20, αλλά η Χ.Α.Ν.Θ., έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Κωστίκα που έκανε ό,τι ήθελε μέσα στη ρακέτα, αντεπιτέθηκε, δημιουργώντας σοβαρά προβλήματα στον Πανσερραϊκό (23-33, 3:22).

Το συγκρότημα του Γιάννη Κακιούζη αντέδρασε κάπως (30-36, στο 19') και η περίοδος έκλεισε με 31-38.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι ήταν ασταμάτητοι (33-48 στο 23').

Ο Πανσερραϊκός ανέκαμψε (Κεραμάρης και Κουτουξίδης ανέλαβαν δράση, βοηθώντας τον Τσακαλέρη που πραγματοποίησε συγκλονιστική εμφάνιση), πλησιάζοντας σταδιακά τους Θεσσαλονικείς (42-50, 49-54, 52-56).

Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 55-58.

Στη τέταρτη περίοδο ξανά η Χ.Α.Ν.Θ. «πάτησε» το γκάζι (58-69, 7:39). Και πάλι όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν το ψυχικό σθένος και διεκδίκησαν γερά το ροζ φύλλο.

Οι «κόκκινοι» μείωναν διαρκώς τη διαφορά (65-71, 70-73), ο κόσμος έδωσε ώθηση στα «λιοντάρια», οι αντίπαλοι αγχώθηκαν και το ματς έγινε θρίλερ.

Ο Πανσερραϊκός έφτασε σε απόσταση βολής από τη Χ.Α.Ν.Θ. (73-74, 18"). Εν συνεχεία ο προπονητής των φιλοξενούμενων χρεώθηκε με τεχνική ποινή για έντονη διαμαρτυρία προς τη γραμματεία (υποστήριζε στους διαιτητές ότι είχε ζητήσει τάιμ-άουτ) κι ενώ η ομάδα του είχε κερδίσει φάουλ.

Ο Κουτουξίδης έφερε το ματς στα ίσια (74-74), αλλά αμέσως μετά ο Μπρόζος ήταν κι αυτός εύστοχος από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας» πετυχαίνοντας το 74-76.

Οι Θεσσαλονικείς προκειμένου να μη δεχθούν τρίποντο προτίμησαν να κάνουν φάουλ, με τον Κεραμάρη να παραμένει ψύχραιμος, ισοφαρίζοντας σε 76-76 (8").

Ο κόουτς της Χ.Α.Ν.Θ. κάλεσε τάιμ-άουτ. Η μπάλα πήγε μπροστά, με τον Γεωργίου (γκαρντ) να επιχειρεί τη διείσδυση και παρά το γεγονός ότι κλείσθηκε από δύο παίκτες του Πανσερραϊκού και μη έχοντας καλή ισορροπία στον αέρα, κατόρθωσε να σκοράρει το νικητήριο καλάθι της συνάντησης (76-78, 1 δευτερόλεπτο και 5 δέκατα), αφού ο Τσιόγκας στην εξέλιξη του αγώνα έκανε λάθος πάσα, η κατοχή πέρασε στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έφυγαν νικητές από τις Σέρρες.

Σχόλιο από SerresBasket: Συγκινητική προσπάθεια από τον Πανσερραϊκό, ο οποίος πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις για να κερδίσει την ισχυρή Χ.Α.Ν.Θ., αλλά στο φινάλε δεν είχε τη τύχη με το μέρος του, με τον Γεωργίου να «σκοτώνει» τα «λιοντάρια».

Ο Κάπελαν δεν ενίσχυσε τους «κόκκινους» λόγω τραυματισμού (παρακολούθησε την αναμέτρηση από τον πάγκο).

Δεν απέφυγαν τα λάθη οι διαιτητές του παιχνιδού, Εφραιμίδης - Χατζημπαλίδης - Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 15-17, 31-38 (ημ.), 55-58, 76-78

Πανσερραϊκός STIHL (Κακιούζης): Γεωργιανός 2, Θεοδοσιάδης, Κεραμάρης 13, Κουτουξίδης 20 (2), Τσακαλέρης 29, Ντίνος 4, Μπρατσιάκος 2, Τσιόγκας 6.

Χ.Α.Ν.Θ. (Γκαϊτατζής): Γεωργίου 12 (2), Τουλούπης 8 (1), Κομνιανίδης Γ. 8 (1), Αποστολίδης 6 (1), Ζιάκας 3 (1), Μαλτέζος 2, Μπρόζος 12 (1), Μαργαριτόπουλος 1, Κωστίκας 26.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL - Χ.Α.Ν.Θ.: 76-78

ΓΕΦΥΡΑ - ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ: 55-47

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ - ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: 70-47

ΕΝΩΣΗ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ: 80-82

ΜΑΧΗΤΕΣ/ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΠΕΥΚΩΝ - Κ.Α.Ο.Δ.: 81-74