A2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 18η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Η άμυνα του έδωσε τη νίκη

Πανσερραϊκός STIHL - Πάνθηρες Καβάλας:

56-49

Σπουδαία εντός έδρας νίκη πέτυχαν οι «λιονταρίνες»! Οι «κόκκινες» επικράτησαν των Πανθήρων Καβάλας με 56-49 σε ένα παιχνίδι που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, αλλά τη δεδομένη χρονική στιγμή αυτό που μετράει για τον Πανσερραϊκό είναι οι νίκες, στη προσπάθεια που κάνει η ομάδα του Μπόγκνταν Μπούλι για την εξασφάλιση της πρώτης θέσης στη κανονική περίοδο του πρωταθλήματος της Α2, η οποία θα δώσει στις «λιονταρίνες» το απόλυτο πλεονέκτημα στα πλέι-οφ της διοργάνωσης.

Αναφορικά με την εικόνα της σημερινής αναμέτρησης, στο εναρκτήριο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν αρχικά με 2-5 (7:18).

Οι γηπεδούχες απάντησαν σημειώνοντας 7 διαδοχικούς πόντους (9-5, 5:23), αλλά και πάλι οι Πάνθηρες προσπέρασαν στο σκορ (9-10, 4:37).

Οι δύο «μονομάχοι» αγωνίζονταν σκληρά στο παρκέ για να επιβάλλουν τον ρυθμό τους (14-12, 16-16), με τη περίοδο να λήγει 19-16.

Στις αρχές της επόμενης περιόδου οι «κόκκινες» ξέφυγαν με +6 (24-18, στο 12'). Αντί όμως να φορτσάρει ο Πανσερραϊκός και να διευρύνει την υπέρ του διαφορά, οι «λιονταρίνες» μπλόκαραν στην επίθεση.

Οι Καβαλιώτισσες αναθάρρησαν, πλησιάζοντας σε απόσταση αναπνοής (24-23, 3:18), πραγματοποιώντας μάλιστα και την ολική ανατροπή στο παιχνίδι (24-26, 1:10).

Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 25-30, χάρη σε καλάθι που πέτυχαν οι φιλοξενούμενες μέσα στη ρακέτα στην εκπνοή.

Στη τρίτη περίοδο ο Πανσερραϊκός πήρε τα πάνω του. Οι «κόκκινες» δυνάμωσαν την άμυνά τους αναγκάζοντας τους Πάνθηρες να υποπέσουν σε αρκετά λάθη.

Οι «λιονταρίνες» έχοντας το μομέντουμ ανέκτησαν το προβάδισμα στο ματς (32-30, 37-33, 40-33) και το δεκάλεπτο έκλεισε με 40-35.

Στη τέταρτη περίοδο της συνάντησης οι γηπεδούχες κρατούσαν σε κάποια απόσταση τους Πάνθηρες (44-35, 49-41) και παρά τις προσπάθειες που έκανε το σύνολο του Αρίστιππου Χαντέλη να απειλήσει τον Πανσερραϊκό (49-44, 2:20), οι «κόκκινες» επέδειξαν ψυχραιμία και αποφασιστικότητα (53-46, 48"), κατακτώντας δίκαια το πολύτιμο ροζ φύλλο.

Σχόλιο από SerresBasket: Τον αγώνα παρακολούθησαν αρκετά παιδιά που φιλοξενούνται στη Δομή Προσφύγων, κατόπιν συνεννόησης με τη διοίκηση του Πανσερραϊκού, η οποία μερίμνησε για την ασφαλή και δωρεάν μετακίνηση των προσφυγόπουλων με λεωφορείο.

Επέστρεψε στα πάτρια εδάφη η Νίκη Χωλοπούλου! Η ταλαντούχα γκαρντ είχε ξενιτευθεί το καλοκαίρι στην Ελβετία για σοβαρούς προσωπικούς λόγους, αλλά κατόπιν πρότασης που δέχθηκε από τον Πανσερραϊκό, για να ενισχύσει τις «κόκκινες» σε αυτή τη κρίσιμη καμπή του πρωταθλήματος, η Χωλοπούλου γύρισε στην Ελλάδα και στις Σέρρες.

M.V.P.: Γκομπετζισβίλι. Στο πρώτο δεκάλεπτο χρεώθηκε γρήγορα με 2 φάουλ. Η σέντερ όμως του Πανσερραϊκού ανέβασε την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο, βοηθώντας σημαντικά τις «κόκκινες» να φτάσουν στη νίκη.

Πολύ καλή εμφάνιση έκανε η Νάστου.

Αθόρυβη, αλλά ουσιαστική δουλειά από τη Θάλεια Μαραγκού.

Η πολύπειρη Μαρίνα Μπακιρτζίδου όταν χρειάστηκε έδειξε τη κλάση της.

Οι διαιτητές δεν απέφυγαν τα λάθη στο ντέρμπι.

Ενός λεπτού σιγή τηρήθηκε πριν το τζάμπολ στη μνήμη των 57 θυμάτων του εγκλήματος στα Τέμπη.

Λευκά χαρτάκια πέταξαν οι οργανωμένοι φίλαθλοι του Πανσερραϊκού στο ξεκίνημα του ματς.

Οι αθλήτριες και το προπονητικό τιμ πανηγύρισαν μαζί τους το νικηφόρο αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Θεοδωρίδης - Γκαντίδης

Δεκάλεπτα: 19-16, 25-30 (ημ.), 40-35, 56-49

Πανσερραϊκός STIHL (Πεχλιβάνος): Μαριάνοβιτς 6, Μαραγκού 2, Τζημορώτα, Μπακιρτζίδου 6, Τζιαμπάζη, Καλαμπάκου 5, Νάστου 19 (1), Χωλοπούλου Ν., Γκομπετζισβίλι 18.

Πάνθηρες Καβάλας (Χαντέλης): Λυκάκη, Μαραβέγια, Τσάντα 10, Παναγιωτίδου 2, Γαϊτάνη 14 (1), Τριανταφύλλου 7, Πετρουσέφσκα 8, Μαμαλικατζή 8 (1),  Παπαδοπούλου.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL - ΠΑΝΘΗΡΕΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 56-49

ΑΡΗΣ - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ν. ΡΥΣΙΟΥ: 53-58

ΠΑΝΟΡΑΜΑ - ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ: 51-58

ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΒΟΛΟΥ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ: 63-50