Κυριακή 31 Μαρτίου 2024

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΩΝ ΕΚΑΣΑΜΑΘ «ΤΑΣΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ» (ΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ)

Ήττα στη Ξάνθη και αποκλεισμός για τους Ικάρους

Νέοι Ασπίδας Ξάνθης - Ίκαροι: 67-53

Δεν τα κατάφεραν οι Ίκαροι στον αγώνα ενάντια στην αναπτυξιακή ομάδα της Ασπίδας Ξάνθης γνωρίζοντας την ήττα από τους Θρακιώτες με 67-53 και παράλληλα τον αποκλεισμό από τον θεσμό του Κυπέλλου της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αμφίρροπο (19-17). Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο σκορ με 39-27.

Στο επόμενο δεκάλεπτο η Ασπίδα κρατούσε το υπέρ της προβάδισμα (51-39).

Στη τέταρτη περίοδο οι «κυανόκιτρινοι» δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή, με τους Θρακιώτες να εξασφαλίζουν τη συμμετοχή τους στον Τελικό της διοργάνωσης.

Δεκάλεπτα: 19-17, 39-27 (ημ.), 51-39, 67-53

Νέοι Ασπίδας Ξάνθης (Δώδος):   Παντελούκας 2, Χαραλαμπίδης 4,Κατσαούνης , Καραφέρης 6 (2),  Μπαρδακίδης, Δήμου, Στουρνάρας 19 (3), Μπιλιούρης 18 (2), Παυλάκης 12 (1), Ρούμογλου 6, Γεωργίου, Καρανικολίδης.

Γ.Σ. Ίκαροι: (Ποργιόπουλος): Δαγκούλας, Λαδιάς, Βατζήκας 12, Λουλούδης 20 (3), Γούνας, Γιαννάτος 4, Κωνσταντινίδης, Λόγυρος 13 (1), Καρανικολίδης 4, Σερέτης, Σουρέλης.

ΝΕΟΙ ΑΣΠΙΔΑΣ ΞΑΝΘΗΣ - Γ.Σ. ΙΚΑΡΟΙ: 67-53

ΝΕΟΙ ΕΝΩΣΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ: 77-57