Σάββατο 23 Μαρτίου 2024

NATIONAL LEAGUE 1 (3ος ΟΜΙΛΟΣ - 25η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Τα λέμε ξανά σε 6 μήνες!!!

Πανσερραϊκός STIHL - Ένωση Καβάλας: 83-76

Με νίκη ολοκλήρωσε τις φετινές εντός έδρας αγωνιστικές του υποχρεώσεις ο Πανσερραϊκός, ο οποίος επικράτησε της Ένωσης Καβάλας με 83-76, σε ένα παιχνίδι δίχως βαθμολογικό ενδιαφέρον για τους «κόκκινους».

Αναφορικά με την εικόνα του παιχνιδιού, στο πρώτο δεκάλεπτο τα «λιοντάρια» ξεκίνησαν με 2 σερί τρίποντα (6-0). Οι γηπεδούχοι  προσπάθησαν από νωρίς να μπουν στη θέση του οδηγού (10-5), αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 10-10 (4:50).

Ο Πανσερραϊκός απέκτησε εκ νέου μικρό προβάδισμα (17-14, 2:06), με το δεκάλεπτο να λήγει 20-19.

Στη δεύτερη περίοδο η Καβάλα ανέβασε την απόδοσή της (25-27, 7:38), φτάνοντας να προηγηθεί ακόμα και με 8 πόντους (28-36, 5:42).

Ο Γιάννης Κακιούζης κάλεσε τάιμ-άουτ, κάνοντας αυστηρές παρατηρήσεις στους παίκτες του, οι οποίοι συνήλθαν τάχιστα, βελτιώνοντας την εικόνα τους σε άμυνα κι επίθεση. Οι «κόκκινοι» από το -8, βρέθηκαν στο +5 (43-38, 2:10), ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με 48-40.

Στη τρίτη περίοδο τα «λιοντάρια» έβλεπαν το αντίπαλο καλάθι σαν βαρέλι, «πυροβολώντας» ασταμάτητα έξω από τη γραμμή των 6.75. Ο Πανσερραϊκός διεύρυνε τη διαφορά στο +15 (58-43, στο 25'). Το δεκάλεπτο τελείωσε 69-54.

Στη τέταρτη περίοδο η Καβάλα πάλεψε σκληρά για να ξαναμπεί στο κόλπο της νίκης. Το σύνολο του Δημήτρη Κουστένη έκλεισε σημαντικά τη ψαλίδα (75-64, 76-68, 79-73), μειώνοντας μέχρι και στους 5 πόντους (81-76, 1:30).

Στο κρίσιμο χρονικό σημείο του αγώνα οι «κόκκινοι» φάνηκαν ψύχραιμοι, βάζοντας στοπ στην αντεπίθεση των αντιπάλων τους, κατακτώντας το ροζ φύλλο.

Σχόλιο από SerresBasket: 7 νίκες και 5 ήττες είχε στο «σπίτι» του ο Πανσερραϊκός. Αυτή η άσχημη εντός έδρας επίδοση μετέτρεψε το όνειρο της ανόδου σε εφιάλτη!

M.V.P. του σημερινού αγώνα: Τσιόγκας.

Ο νεαρός Μουτίδης από πλευράς Καβάλας, προερχόμενος από το εφηβικό τμήμα του συλλόγου ήταν εξαιρετικός!

6 ολόκληρους μήνες, ίσως και 7 θα κάνουν να ξαναδούν από κοντά σε επίσημο παιχνίδι τον Πανσερραϊκό οι φίλαθλοι της ομάδας. Τα «λιοντάρια» ίσως δώσουν κάποιο αγώνα για το Κύπελλο Ελλάδος τον Σεπτέμβριο, ενώ το νέο πρωτάθλημα θα αρχίσει τον Οκτώβριο! Απίστευτα πράγματα, γεγονός που δείχνει εν πολλοίς και το μέγεθος της φετινής αποτυχίας, για την οποία οι έχοντες την ευθύνη πρέπει να αναλάβουν τις ευθύνες τους. Η Διοίκηση καλείται να λάβει γενναίες αποφάσεις για το καλό του Πανσερραϊκού και να μη χαριστεί σε κανέναν, εφόσον τη νέα σεζόν οι «κόκκινοι» θέλουν να πρωταγωνιστήσουν στο παρκέ και όχι στα λόγια.

Διαιτητές: Εκίζογλου - Σαρακενίδης - Κλεπουσνιώτου

Δεκάλεπτα: 20-19, 48-40 (ημ.), 69-54, 83-76

Πανσερραϊκός STIHL (Κακιούζης): Κάπελαν 13 (4), Γεωργιάδης, Μπρατσιάκος 4 (1), Γεωργιανός 4 (1), Θεοδοσιάδης 3, Κεραμάρης 13 (2), Κουτουξίδης 16 (2), Πεχλιβανίδης 2, Ντίνος 9 (3), Τσιόγκας 19.

Ένωση Καβάλας (Κουστένης): Μουρατίδης 8 (2), Απαζίδης 14 (2), Τραπεζανόγλου 4, Κεραμάρης 8, Πεχλιβανίδης 5, Μουτίδης 20, Αντωνιάδης 3 (1), Κόλσον 3, Τσίγκας 10 (2).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL - ΕΝΩΣΗ ΚΑΒΑΛΑΣ: 83-76

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ - Α.Ο. ΑΡΕΤΣΟΥ: 73-48

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ - ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ: 74-78

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ - ΔΕΚΑ: 67-56