Σάββατο 16 Μαρτίου 2024

NATIONAL LEAGUE 2 (5ος ΟΜΙΛΟΣ - 20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Μίλησε» το ένστικτο της επιβίωσης

Ρούπελ Σιδηροκάστρου - Ιωνικός Ιωνίας: 73-61

Την ύστατη στιγμή το Ρούπελ ξύπνησε από τον λήθαργο των προηγούμενων αγωνιστικών, υποτάσσοντας στην έδρα του τον ισχυρό Ιωνικό Ιωνίας με 73-61.

Οι «μπλε» γνώριζαν ότι το σημερινό ματς ήταν πολύ καθοριστικό για το μέλλον τους στη κατηγορία και τα έδωσαν όλα στο γήπεδο για να φτάσουν στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Η εναρκτήρια περίοδος έληξε ισόπαλη, 18-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το «οχυρό» ξέφυγε στο σκορ με 41-31.

Στη τρίτη περίοδο ο Ιωνικός αντεπιτέθηκε και μείωσε σε 53-50.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Σιδηροκαστρινοί παίζοντας με πάθος απέκτησαν εκ νέου απόσταση ασφαλείας από τους φιλοξενούμενους, την οποία και διατήρησαν μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Διαιτητές: Λυγούρας,- Σταμπουλής - Νικολαΐδης

Δεκάλεπτα: 18-18, 41-31 (ημ.), 53-50, 73-61

Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Δούκας): Δαμιανάκος 10 (1), Φραγκούλης 8 (2), Κάτος 22 (3), Κεμανετζής 13, Παπαδόπουλος Γ. 6, Γκούτζιας 4, Σιδερίδης 10 (1).

Ιωνικός Ιωνίας (Γουλτίδης): Αντωνιάδης 2, Γκέκος 2, Βενετίδης 6 (1), Λύτας 6 (2), Ζωγράφος 4, Δημητριάδης 16, Κουρκουνάσιος 3 (1), Σαρακατσάνος, Αχτσής 2, Βάσκος 6 (2), Σκουλαριώτης 14 (4), Βαϊράμης.

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ: 73-61

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ - ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ: 70-82

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΩΝ - ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ: 82-71

ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΑΓΥΝΩΝ - ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ: 79-72 (παρ., 68-68 κ.α.)