NATIONAL LEAGUE 2 (5ος ΟΜΙΛΟΣ - 22η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Καλό φινάλε κι αναμονή για τα πλέι-άουτ

Ρούπελ Σιδηροκάστρου - Εθνικός Λαγυνών:

80-61

Σημαντική εντός έδρας νίκη σημείωσε το «οχυρό» ενάντια στον Εθνικό Λαγυνών με 80-61 στο φινάλε της κανονικής περιόδου του Πρωταθλήματος, με τους «μπλε» να καλύπτουν και την διαφορά της ήττας από το παιχνίδι του πρώτου γύρου (-18), αποκτώντας το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία με τους αντιπάλους τους.

Το Ρούπελ θα περιμένει το ματς της Τετάρτης μεταξύ του Ναυάρχου Βότση και της Σταυρούπολης για να να μάθει εάν θα καταλάβει την 8η ή την 9η θέση κι εάν θα παίξει με αβαντάζ ή όχι στα πλέι-άουτ της διοργάνωσης.

Στον αποψινό αγώνα το Ρούπελ ήταν ορμητικό στον αγωνιστικό χώρο φανερώνοντας από νωρίς τις «άγριες» διαθέσεις τους (25-14 στο 10').

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι εξουδετέρωσαν πλήρως τα ατού των Λαγυνών. Το Ρούπελ βρέθηκε να προηγείται στο 20' με 44-18.

Στη τρίτη περίοδο το «οχυρό» κρατούσε πολύ μακριά τους Θεσσαλονικείς (64-36).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να «ροκανίσουν» τη διαφορά και να τη φέρουν στα επιθυμητά γι' αυτούς επίπεδα, έτσι ώστε να μη φύγουν διπλά χαμένοι από το Σιδηρόκαστρο.

Το τελικό όμως +19 ήταν «χρυσάφι» για το Ρούπελ.

Το «οχυρό» στερήθηκε εκ νέου τις υπηρεσίες του Δαλαγκόζη που βρίσκεται σε στάδιο αποθεραπείας.

Διαιτητές: Ντούρας-Θεοδωρίδης-Νικολαϊδης

Δεκάλεπτα: 25-14, 44-18 (ημ.), 64-36, 80-61

Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Δούκας): Δαμιανάκος 15 (3), Φραγκούλης 9 (2), Κάτος 12, Κεμανετζής 10, Παπαδόπουλος Γ. 18, Γκούτζιας 11, Παπαδόπουλος Ν., Σιδερίδης 5 (1).

Εθνικός Λαγυνών (Ροδάς): Γιώρτσιος 6 (2), Σεφερίδης 11 (1), Γκαβέζος 9, Γαϊτάνης 4, Σαμαράς 12 (2), Ντινάκης 13 (1), Φωτιάδης Η. 6 (1), Δημητρακάς, Φωτιάδης Ι.