Τρίτη 7 Μαΐου 2024

51ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ (Β' ΟΜΙΛΟΣ - 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Λεοντόκαρδη» Α.Ε.Σ.!

Α.Ε.Σ. - Ηράκλειο ΟΑΑ: 66-58

Σε ένα ματς, στο οποίο έγινε της... ανατροπής, η ομάδα του Νίκου Κηρύκου νίκησε το Ηράκλειο με 66-58, στον αγώνα της πρεμιέρας.

Αναφορικά με την εικόνα του παιχνιδιού, η Α.Ε.Σ. πραγματοποίησε «εκρηκτικό» ξεκίνημα σαρώνοντας τους αντιπάλους της στο παρκέ (14-4).

Παρόλα αυτά οι Κρητικοί ανασυντάχθηκαν και πλησίασαν στο καλάθι (16-14), ενώ στο τέλος της πρώτης περιόδου πήραν κεφάλι στο σκορ με 16-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Ηράκλειο είχε για μεγάλο χρονικό διάστημα το πάνω χέρι στην αναμέτρηση (20-29), με την Α.Ε.Σ. να βγάζει αντίδραση και να φορτσάρει εκ νέου ισοφαρίζοντας σε 31-31.

Η περίοδος έκλεισε με 31-34 χάρη σε μακρινό τρίποντο που σημείωσαν οι τυπικά φιλοξενούμενοι.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου οι Σερραίοι έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία (36-36), αλλά το Ηράκλειο κατόρθωσε να αποκτήσει πλεονέκτημα 7 πόντων (36-43), εκμεταλλευόμενο κυρίως τα λάθη των παικτών του Νίκου Κηρύκου.

Ευτυχώς η Α.Ε.Σ. δεν πανικοβλήθηκε και αντεπιτέθηκε ισοφαρίζοντας σε 45-45.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «γαλάζιοι» μετά το 50-50, κυριάρχησαν ολοκληρωτικά στο παρκέ (58-50, 62-55) και παρά την προσπάθεια που έκαναν οι Κρητικοί για να διεκδικήσουν τη νίκη (62-58), η Α.Ε.Σ. κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνος με 66-58.

Τρομερή εμφάνιση από τον Καραπέπερα, ο οποίος σημείωσε νταμπλ-νταμπλ με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Από το Ηράκλειο ξεχώρισε ο Μακράκης με 27 πόντους.

Διαιτητές: Ανδρεόπουλος - Κηπώσης - Αλεξόπουλος

Δεκάλεπτα: 16-17, 31-34 (ημ.), 45-45, 66-58

Α.Ε.Σ. (Κηρύκος): Γιαλαμάς 9, Λάτσιος 8 (1), Γρούνης 14 (2), Κουρτάλης 4, Γουγουσιάδης 6, Ντώνες 8, Καραπέπερας 17 (2), Μπανάβας, Κεραμάρης, Γκαζάκης.

Ηράκλειο ΟΑΑ (Μακράκης): Μακράκης 27 (5), Καλλικάκης 16 (1), Παπαδάκης 6 (2), Κριτσωτάκης 3, Φουκαράκης 2, Ντατσιονάκης 4, Βόντας, Δασκαλάκης, Τσαγκαράκης, Καραπιδάκης, Χαλαμπαλάκης.

Α.Ε.Σ. - ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΟΑΑ: 66-58

ΔΕΚΑ - Γ.Σ. ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ: 71-67