51ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ (Β' ΟΜΙΛΟΣ - 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Παράδοση άνευ όρων...

ΔΕΚΑ - Α.Ε.Σ.: 95-44

Δεν κατάφερε να αντισταθεί η Α.Ε.Σ. στην ισχυρή ΔΕΚΑ, η οποία έκανε επίδειξη δύναμης στο σημερινό παιχνίδι με την σερραϊκή ομάδα.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι και προηγήθηκαν με 12-0. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 25-6.

Στη δεύτερη περίοδο η ΔΕΚΑ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό διευρύνοντας εν ριπή οφθαλμού το προβάδισμά της στο +30 (36-6). Το δεκάλεπτο έκλεισε με 55-24.

Οι «γαλάζιοι» προσπάθησαν στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο του ματς να βελτιώσουν την εικόνα τους στο παρκέ (76-35 το σκορ στο 30'), όμως οι αντίπαλοί τους ήταν πολύ ανώτεροι, φτάνοντας στο νικηφόρο αποτέλεσμα με 95-44.

- Δεν ενίσχυσε την Α.Ε.Σ. ο Καραπέπερας λόγω προβλήματος στον αστράγαλο.

Διαιτητές:  Κηπώσης - Βαγγάλης - Μπουγλός

Δεκάλεπτα: 25-6, 55-24 (ημ.), 76-35, 95-44

ΔΕΚΑ (Νικολαϊδης): Μακαρατζής 3 (1), Βογιατζής 9, Χαρτώνας 8 (2), Στράντζαλης 4, Κεραμιτσόπουλς 17, Πατρίκης 7, Πούντος 10 (2), Ιωαννίδης 8, Σεκερτζής 6, Κωνσταντινίδης 8, Λιοτόπουλος 4, Πασχαλίδης 11.

Α.Ε.Σ. (Κηρύκος): Γιαλαμάς 2, Λάτσιος, Γρούνης 10 (2), Κούρταλης, Γουγουσιάδης 6, Ντώνες 19 (2), Θεοδωρίδης, Μπανάβας, Αθανασόπουλος 4, Γκαζάκης 3, Κεραμάρης.

Γ.Σ. ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ - ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΟΑΑ: 73-51

ΔΕΚΑ 6

Γ.Σ. ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 5

Α.Ε.Σ. 4

ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΟΑΑ 3

* Αύριο στις 5 μ.μ. η Α.Ε.Σ. θα αγωνισθεί ενάντια στον Α.Σ. Καρδίτσας, ο οποίος κατέλαβε την 4η θέση στον 1ο Όμιλο της διοργάνωσης.