Παρασκευή 10 Μαΐου 2024

51ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ (ΘΕΣΕΙΣ 5-8)

Η Α.Ε.Σ. «μίλησε» στο τέλος!

Α.Σ. Καρδίτσας - Α.Ε.Σ.: 67-73

Επιστρατεύοντας όλα τα αγωνιστικά και ψυχικά αποθέματα που διέθετε η Α.Ε.Σ. πραγματοποίησε εντυπωσιακό φίνις στην αναμέτρηση με τον Αθλητικό Σύλλογο Καρδίτσας επικρατώντας των Θεσσαλών με 67-73. Αύριο το μεσημέρι οι «γαλάζιοι» θα αγωνισθούν ενάντια στον Προμηθέα Πάτρας για τις θέσεις 5-6.

Όσο αφορά το σημερινό παιχνίδι η ομάδα του Νίκου Κηρύκου δεν ήταν καλή στο ξεκίνημα του ματς και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 11-2.

Η Α.Ε.Σ. ξεπέρασε την «ψυχρολουσία» και μείωσε σε 11-7. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 14-8.

Στη δεύτερη περίοδο οι Σερραίοι μπήκαν προσωρινά στη θέση του οδηγού (18-20). Η Καρδίτσα  ανέκτησε εκ νέου το προβάδισμα (23-21), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 31-30.

Στη τρίτη περίοδο η Α.Ε.Σ. απέκτησε πλεονέκτημα 5 πόντων (33-38 στο 23'). Και πάλι όμως οι αντίπαλοι απάντησαν στο παρκέ, προσπερνώντας τους «γαλάζιους» (43-42), αυξάνοντας μάλιστα την υπέρ τους διαφορά στο + 7 (55-48).

Έξι λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα η Καρδίτσα φάνηκε να «κλειδώνει» τη νίκη με το σκορ στο 67-57. Υπολόγιζε όμως χωρίς την Α.Ε.Σ.!

Οι «γαλάζιοι» ανέβασαν την απόδοσή τους στο καθοριστικότερο χρονικό σημείο της συνάντησης, παίρνοντας άριστα σε άμυνα κι επίθεση! Με ένα τρομερό 16-0 σερί η Α.Ε.Σ. άφησε τέζα την Καρδίτσα, πανηγυρίζοντας στο τέλος τη σημαντική νίκη (67-73).

- Άλλος ένας αθλητής της Α.Ε.Σ. στάθηκε άτυχος. Αυτή τη φορά ήταν ο Γρούνης, ο οποίος τραυματίσθηκε στο αριστερό πόδι.

- Σπουδαία ομαδική δουλειά + Πίστη = Επιτυχία!

- Νταμπλ-νταμπλ σημείωσε ο Ντώνες με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Αγραφιώτης - Κηπώσης - Μπολάνο

Δεκάλεπτα: 14-8, 31-30 (ημ.), 55-48, 67-73

Α.Σ. Καρδίτσας (Κακλαμάνος): Καλογριανίτης 18 (5), Νατσίνας 3 (1), Ντανοβασίλης 4, Πηλίτσης 27 (3), Σακελλαρίου, Χατζής, Ζευγαράς 9, Ραπάνι 6.

Α.Ε.Σ. (Κηρύκος): Γιαλαμάς 20 (2 τρ., 6 ριμπ., 6 ασ. 4 κλ), Λάτσιος 12 (3 τρ., 6 ριμπ., 2 μπλοκ), Γρούνης 11 (2), Κουρτάλης, Γουγουσιάδης, Ντωνές 13 (10 ριμπ.), Καραπέπερας 15 (8 ριμπ., 4 κλ.), Μπανάβας 2, Γκαζάκης.