Δευτέρα 15 Απριλίου 2024

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΑΙΔΕΣ, ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ - 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Λιονταράκια» από ατσάλι!

ΓΑΣ Κομοτηνή - Πανσερραϊκός: 75-79

Τεράστια εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Πανσερραϊκός επί του ΓΑΣ Κομοτηνή, στο ντέρμπι μεταξύ των δύο καλύτερων ομάδων της διοργάνωσης, το οποίο κρίθηκε στη δεύτερη παράταση!

Το ματς ήταν «γκραν-γκινιόλ» για 50 αγωνιστικά λεπτά και εξελίχθηκε σε τιτανομαχία μεταξύ των Θρακιωτών και των «κόκκινων».

Τα «λιονταράκια» κατάφεραν τελικά να υποτάξουν τους γηπεδούχους, πραγματοποιώντας καθοριστικό βήμα για την κατάκτηση του Πρωταθλήματος!

Δεκάλεπτα: 9-11, 26-23 (ημ.), 42-38, 59-59 (κ.δ.), 65-65 (α' παρ.), 75-79 (β' παρ.)

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: 75-79

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΕΝΩΣΗ ΚΑΒΑΛΑΣ:

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 6 (3-0)

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ 5 (2-1)

ΕΝΩΣΗ ΚΑΒΑΛΑΣ 2 (0-2)

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ 2 (0-2)

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (21/4/2024): ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ.

Κυριακή 14 Απριλίου 2024

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ/5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ακόμα πιο κοντά στην κατάκτηση του Πρωταθλήματος η Α.Ε.Σ.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ - Α.Ε.Σ.: 39-68

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 69-58

Α.Ε.Σ. 9 (4-1)

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ 9 (4-1)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ 7 (2-3)

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ 5 (0-5)

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ, 20/4/2024:  Α.Ε.Σ. - ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ)

A2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 24η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Πάτησε» γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και έκανε περίπατο

Άρης - Πανσερραϊκός STIHL: 38-68

Για ένα ημίχρονο ο αγώνας ανάμεσα στον Άρη και στον Πανσερραϊκό ήταν σχετικά αμφίρροπος. Η πρώτη περίοδος έληξε 4-10, ενώ το επόμενο δεκάλεπτο έκλεισε με 16-25.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού που διεξήχθη στο "Nick Galis Hall", οι «λιονταρίνες» «κατασπάραξαν» τις γηπεδούχες (25-47 στο 30'), κατακτώντας τη νίκη με 38-68.

ΜΠΑΣΚΕΤ ΜΕ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΑΜΑΞΙΔΙΟ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΣΕΚΑ - Α2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ/ΒΟΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ)

Σε τρομερή φόρμα τα «λιοντάρια»

IBC Ιωάννινα - Πανσερραϊκός: 17-52

Επιβλητικό ήταν το πέρασμα του Πανσερραϊκού από τα Γιάννενα, με τους «κόκκινους» να επικρατούν εύκολα των γηπεδούχων με 17-52.

Η ομάδα της Ευδοξίας Καρυοφυλάκη ήταν πολύ ανώτερη των αντιπάλων της, εξασφαλίζοντας άλλο ένα ροζ φύλλο αγώνος.

Διαιτητές: Αθανασόπουλος - Σαρρής

Πανσερραϊκός (Καρυοφυλάκη): Καπούλας 9, Βαφειάδης 6, Γκουτζουρέλας 16, Γέργος 13, Γκέρης 8, Κατσούρας.

* Τελευταίο ματς των «λιονταριών» για τη φετινή σεζόν είναι ενάντια στη Χ.Α.Ν.Θ., στο ΔΑΚ Σερρών «ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΣΙΝΤΣΑΡΗΣ».

NATIONAL LEAGUE 2 (5ος ΟΜΙΛΟΣ -PLAY OUT/1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Με την πλάτη στον τοίχο το «οχυρό»

ΓΑΣ Βασιλικών - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 71-59

Δεν τα κατάφεραν οι «μπλε» στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τα Βασιλικά. Οι Σιδηροκαστρινοί έκαναν την προσπάθειά τους κόντρα στους Θεσσαλονικείς, αλλά βάσει του τελικού αποτελέσματος, αυτή δεν ήταν αρκετή για να δώσει την πολύτιμη νίκη στο Ρούπελ, το οποίο τώρα καλείται να αξιοποιήσει τον παράγοντα έδρα και να κάνει το 1-1, προκειμένου διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες του για την παραμονή στην κατηγορία και να διεκδικήσει τη σωτηρία σε τρίτο παιχνίδι.

Διαιτητές: Γεωργούλης - Λαδάς - Μπουγλός

Δεκάλεπτα: 16-7, 33-24 (ημ.), 52-42, 71-59

ΓΑΣ Βασιλικών (Παπαβασιλείου): Χαλάτσης 8 (1), Παπαγεωργίου 25 (5), Παίκας 11 (2), Αποστολίδης, Οικονόμου 12, Τσιάμης, Πασούδης 2, Θάνο 11, Ντισλής 2.

Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Δούκας): Δαμιανάκος 11 (2),  Δαλαγκόζης 14 (2), Φραγκούλης 5 (1), Κάτος 13 (3), Κεμανετζής 4, Παπαδόπουλος Γ. 4, Γκούτζιας 5, Σιδερίδης 3 (1).

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΩΝ - ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ: 71-59 (1-0)

ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΑΓΥΝΩΝ: 75-72 (1-0)

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (21/4/2024): ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΩΝ.

Σάββατο 13 Απριλίου 2024

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ - ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ/1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Νικηφόρο ξεκίνημα για τους «κυανοκίτρινους»

Ηράκλεια - Γ.Σ. Ίκαροι: 47-58

Σπουδαίο διπλό, ψυχολογίας και ουσίας, σημείωσαν οι Ίκαροι μέσα στην Ηράκλεια στη πρεμιέρα της τελικής φάσης του πρωταθλήματος. Το κλειστό γυμναστήριο της περιοχής γέμισε από κόσμο μετά από αρκετό καιρό, με τις δύο ομάδες να παλεύουν γερά για τη κατάκτηση της νίκης.