Β ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ (24η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

'Eχασαν στα σημεία
ΛΑΥΡΙΟ 96
ΙΚΑΡΟΙ 92
Όσο αναπνέουν ελπίζουν οι Ίκαροι για την εξασφάλιση του εισιτηρίου της ανόδου παρά την ήττα που γνώρισαν χτες από το Λαύριο με 96-92. Η ομάδα του Στάθη Καμαράκη σε ακόμη ένα παιχνίδι μακριά από τις Σέρρες είχε πολύ καλή παρουσία αλλά μολονότι έφτασε στην πηγή εντούτοις δεν κατόρθωσε να πιει νερό.
Στο πρώτο δεκάλεπτο Λαύριο και Ίκαροι πήγαιναν πόντο-πόντο με τους γηπεδούχους να διατηρούν ισχνό προβάδισμα (18-17). Στην επόμενη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε με τους Ψυλέα, Ράλλη και Γιαννακόπουλο να αποτελούν τις επιθετικές αιχμές της αθηναϊκής ομάδας, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Κώστας Σδράκας ήταν ασταμάτητος έξω από τα 6.25 (πέτυχε 7 τρίποντα) έχοντας άξιους συμπαραστάτες τον αρχηγό Ζήση Παπούδα και τον Θανάση Τοπούζη. Με αυτά τα δεδομένα το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 42-38. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο τρίτο δεκάλεπτο το Λαύριο κατάφερε να αποκτήσει διαφορά ασφαλείας (66-56) με τους Ικάρους να μην μπορούν να βρουν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι. Στη τέταρτη περίοδο της αναμέτρησης οι «κυανοκίτρινοι» εξαπέλυσαν την τελική τους αντεπίθεση και έφεραν τους γηπεδούχους σε πολύ δύσκολη θέση με το παιχνίδι να αποκτά δραματικό χαρακτήρα, αλλά παρά την μεγάλη προσπάθεια που έγινε από πλευράς Ικάρων, το Λαύριο ήταν αυτό που πήρε το ροζ φύλλο αγώνος με 96-92.

Διαιτητές: Τζιμογιάννης- ΞανθόςΤα δεκάλεπτα: 18-17, 42-38 (ημ.) 66-56, 96-92
Λαύριο (Σερελής): Τρικαλιώτης, Ράλλης 21(1), Τσίρος 4, Κούσουλας 13(1), Γιαννακόπουλος 18, Αγαπητός 2, Νότης 6(2), Κασάνος 6, Μπάκας 2, Ψηλέας 24.
Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 3, Σδράκας 31(7), Ιωσηφίδης 2, Γεωργατζάς 9(3), Γιαβρόπουλος, Τσανάκας 6(2), Παππούδας 20(1), Ασημάκης 2, Τοπούζης 19.

* Την ερχόμενη Κυριακή (6/4) οι Ίκαροι θα υποδεχθούν την Αναγέννηση/Φλόγα.