Β ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ (23η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Next please

ΙΚΑΡΟΙ 101

ΑΛΙΜΟΣ 69

Ζωντανοί στο κυνήγι της ανόδου παραμένουν οι Ίκαροι οι οποίοι υπερκέρασαν εύκολα το εμπόδιο του Αλίμου στο Κλειστό της Κοιλάδας με 101-69. Οι «κυανοκίτρινοι» απέδωσαν για 30 περίπου αγωνιστικά λεπτά καλό μπάσκετ με τους Σερραίους φιλάθλους που έδωσαν το παρών να φεύγουν ευχαριστημένοι τόσο από την τελική έκβαση του αποτελέσματος όσο και από το θέαμα που απήλαυσαν. Παρά το γεγονός ότι η ομάδα σε ακόμη ένα παιχνίδι πρωταθλήματος αντιμετώπισε προβλήματα τραυματισμών (Πεχλιβάνης και Γιαβρόπουλος) εντούτοις η ποιότητα του υλικού που διαθέτει ήταν σαφώς ανώτερη από αυτή του Αλίμου και το τελικό σκορ αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης.

Στις αρχές του πρώτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους Ικάρους όταν και προηγήθηκαν με 2-7. Οι αθλητές του Στάθη Καμαράκη ευτυχώς συνήλθαν γρήγορα και εξασφάλισαν πλεονέκτημα τριών (13-10) και πέντε πόντων αντίστοιχα (20-15) με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 22-17. Στη δεύτερη περίοδο η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο αριθμό πόντων (28-17, 34-21, 41-31) με τους Ικάρους να έχουν επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό τους. Ο Άλιμος όμως με μπροστάρη τον Ανθή που ήταν εκπληκτικός έξω από τα 6.25 «ροκάνισαν» την διάφορα και με goal-foul του Στέλιου Βρύνα το σκορ έγινε 49-43 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου το οποίο και τελικά έκλεισε 54-43.

Στην επανάληψη η σερραϊκή ομάδα μετέτρεψε το παιχνίδι σε show με κύριο εκφραστή τον Γιώργο Ασημάκη που πετύχαινε το ένα τρίποντο μετά το άλλο και έχοντας ως βοηθούς τους Σδράκα και Γεωργαντζά (πέρασε χειροπέδες στον Ανθή). Το 54-43 έγινε 70-46 και το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε 81-52. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι συνέχισαν να είναι καταιγιστικοί με τον Τζουγκαράκη να προσπαθεί να σώσει κάπως τα προσχήματα για τον Άλιμο. 3:15 πριν τη λήξη της συνάντησης η διαφορά άγγιξε την μέγιστη τιμή (97-61) και οι «κυανοκίτρινοι» ξεπέρασαν το φράγμα των 100 πόντων κατακτώντας το ροζ φύλλο αγώνος με 101-69.

Διαιτητές: Λαζαρίδης-Τζιβελεκίδου
Τα δεκάλεπτα: 22-17, 54-43 (ημ.), 81-52, 101-69

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 6 (2), Σδράκας 18 (4), Ιωσηφίδης 2, Γεωργαντζάς 12 (1), Παπούδας 8 (2), Τσανάκας 2, Ασημάκης 36 (7), Σουτζόπουλος 4, Τοπούζης 13, Γιαβρόπουλος.

Άλιμος (Αρμένης): Βρύνας Σ. 9 (1), Θωμάς 5 (1), Ανθής 20 (5), Τσολάκης 7, Βρύνας Η. 4, Μπουρούσας 1, Τζουγκαράκης 23.
* Την επόμενη Κυριακή 30/3 οι Ίκαροι θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας το Λαύριο.