Β ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ (25η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Χάθηκε το όνειρο της ανόδου

ΙΚΑΡΟΙ 84

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ/ΦΛΟΓΑ 89

Αναμφισβήτητα σε ένα αγώνα αυτοί που πρέπει να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο είναι καθαρά οι αθλητές που με την παρουσία τους και τις ενέργειές τους στον αγωνιστικό χώρο μπορούν να προσφέρουν πλούσιο θέαμα στους φιλάθλους. Δυστυχώς όμως στην χτεσινή αναμέτρηση των Ικάρων με την Αναγέννηση/Φλόγα κάτι τέτοιο δεν κατέστη δυνατό αφού το διαιτητικό δίδυμο(Νικολούλης-Παγώνης) θέλησε και τελικά κατάφερε να κλέψει τις εντυπώσεις με αρνητικό τρόπο βάσει των αλλοπρόσαλλων σφυριγμάτων τους που επηρέασαν την τελική έκβαση του παιχνιδιού. Το μενού του σπουδαίου αγώνα είχε λίγο απ’ όλα: διακοπές, τραυματισμό αθλητή, αντιαθλητικά φάουλ, τεχνικές ποινές και κάποια «γαλλικά» που αντάλλαξαν οι φίλοι των Ικάρων με τους αντίστοιχους της Αναγέννησης που έκαναν το ταξίδι στις Σέρρες. Μετά τη λήξη της συνάντησης ο Στάθης Καμαράκης αλλά και οι παράγοντες των Ικάρων ήταν φανερά εκνευρισμένοι και εξέφρασαν τα παράπονά τους τόσο στους διαιτητές όσο και στον κομισάριο.

Αναφορικά με την εξέλιξη του παιχνιδιού, οι Ίκαροι ξεκίνησαν δυνατά και βρέθηκαν να προηγούνται 14-6 με τον Θανάση Τοπούζη να κάνει «πάρτι» στην αντίπαλη ρακέτα. Αυτό φαίνεται δεν άρεσε και πολύ στους διαιτητές οι οποίο άρχισαν να χρεώνουν με φάουλ τον πύργο των «κυανοκίτρινων». Στην αντίπερα όχθη η είσοδος του Ροζολή αντί του Μωϋσιάδη που ανέλαβε χρέη play-maker και οι εύστοχες προσπάθειες από Ζαρογιάννη και Γαλανίδη είχαν ως αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι με το τέλος του δεκάλεπτου να εξασφαλίσουν προβάδισμα δυο πόντων (19-21). Η Αναγέννηση/Φλόγα στις αρχές της επόμενης περιόδου αύξησε την διαφορά στο +6 (19-25 και 23-29) αλλά ο Κώστας Σδράκας έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση και με 8-0 σερί οι γηπεδούχοι διαμόρφωσαν το 31-29. Μέχρι το κλείσιμο του ημιχρόνου οι Ίκαροι διατηρούσαν μικρό πλεονέκτημα (35-31, 42-38) αλλά το ημίχρονο έληξε ισόπαλο 42-42 με τον Τοπούζη να συμπληρώνει 4 φάουλ παίζοντας άμυνα με τα «μάτια» και τον Στάθη Καμαράκη να δέχεται τεχνική ποινή. Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου τα πνεύματα οξύνθηκαν όταν ο Ασημάκης χρεώθηκε σωστά με αντιαθλητικό φάουλ (πρέπει να αποφεύγει τέτοιες ενέργειες ο φόργουορντ των Ικάρων) πάνω στον Τσακαλέρη ο οποίος αποχώρησε τραυματίας από το παρκέ και κάθισε στον πάγκο με τον αγώνα να διακόπτεται προσωρινά. Παρόλα αυτά οι Ίκαροι είχαν το πάνω χέρι προηγούμενοι με 53-48 και 56-50 δίχως τον Τοπούζη στο παρκέ. Οι διαιτητές πρόλαβαν να δώσουν ακόμη δυο αντιαθλητικά φάουλ (έκαναν «δωράκι» στους φιλοξενούμενους) ενώ και ο Πεχλιβάνης συμπλήρωσε 4 φάουλ (αυστηρές οι υποδείξεις). Το δεκάλεπτο έκλεισε 62-61 και στη τελευταία περίοδο οι δυο προπονητές τα έπαιξαν όλα για όλα. Ίκαροι και Αναγέννηση συμβάδιζαν στο σκορ (66-66, 71-71, 77-78) και το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά. 55 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και ενώ το σκορ ήταν 79-78 ο Σπυρόπουλος με τρίποντο «μαχαιριά» έκανε το 79-81 με τον Πεχλιβάνη να βρίσκεται στο πάγκο με 5 φάουλ. Ο Μωϋσιάδης στα 24 δευτερόλεπτα σημείωσε το 79-85 και παρά τις απέλπιδες προσπάθειες του Σδράκα (σημειωτέων ότι και ο Τοπούζης αποβλήθηκε) οι φιλοξενούμενοι κατέκτησαν το ροζ φύλλο αγώνος με 84-89 βάζοντας «ταφόπλακα» στις ελπίδες των Ικάρων για άνοδο.

Διαιτητές: Νικολούλης-Παγώνης
Τα δεκάλεπτα: 19-21, 42-42 (ημ.), 62-61, 84-89

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 8 (2), Σδράκας 25 (5), Ιωσηφίδης 3, Γεωργαντζάς 4 (1), Παπούδας 4, Ασημάκης 21 (3), Τοπούζης 19.

Αναγέννηση/Φλόγα (Τουλούμης): Ροζολής 10, Μωυσιάδης 15 (1), Γαλανίδης 11 (1), Πιττάκας 11 (1), Θυμνιός 12, Ζαρογιάννης 18, Σπυρόπουλος 10 (1), Πάλλης 2, Τσακαλέρης, Σιδηρόπουλος.