ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Κέρδισε τις εντυπώσεις

Α.Ο.Σ 81

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ 85

Την ήττα γνώρισε το «τριφύλλι» από τον Παναθλητικό Συκεών στη συνάντηση που έλαβε στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας. Οι γηπεδούχες με νέα πρόσωπα στη σύνθεσή τους προσπάθησαν να εξασφαλίσουν τη νίκη - πρόκριση, αλλά οι Θεσσαλονικιές ήταν αυτές που πανηγύρισαν στο τέλος την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνος.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το σύνολο των Μάρκου – Κηρύκου πήρε προβάδισμα 5 πόντων (13-8) με την Τεβετζίδου να «φορτώνει» με πόντους το αντίπαλο καλάθι και την Τζιαμπάζη να «βομβαρδίζει» έξω από τα 6.25. Οι φιλοξενούμενες όμως χάρη στον επιθετικό οίστρο της Νικολαΐδου μείωσαν σε 19-17 στη λήξη της περιόδου. Στο επόμενο δεκάλεπτο ο Παναθλητικός μπήκε φουριόζος στο παρκέ και με σερί 2-10 διαμόρφωσε το 21-27. Ο Α.Ο.Σ αντιμετώπιζε σοβαρά προβλήματα στη κυκλοφορία της μπάλας αφού το ασφυκτικό πρέσιγκ από την πλευρά του Παναθλητικού είχε ως αποτέλεσμα να γίνονται πολλά λάθη από τις «πράσινες», με την Πελτέκη να μαρκάρεται στενά από 2 αντίπαλες αθλήτριες κάθε φορά που επιχειρούσε να περάσει το κέντρο του γηπέδου. Οι φιλοξενούμενες με καλάθια των Σαμαρά, Νικολαίδου και Κωτούλα ανέβασαν την διαφορά στο +13 (26-39) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 35-45.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο τρίτο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση, με την άμυνα ζώνης να κάνει θαύματα μιας και οι παίκτριες του Παναθλητικού δεν μπορούσαν να βρουν εύκολα διαδρόμους και τα σουτ που επιχειρούσαν ήταν υπό κακές προϋποθέσεις. Πελτέκη και Τζιαμπάζη έδωσαν το σύνθημα της αντεπίθεσης και ο Α.Ο.Σ πέρασε μπροστά στο σκορ 53-51, ενώ η περίοδος έκλεισε 57-59.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο έπεσαν κορμιά. Η Λία Πελτέκη ήταν ο ιθύνων νους της σερραϊκής ομάδας κρατώντας ζωντανό τον Α.Ο.Σ. Οι «πράσινες» προηγήθηκαν 73-71 και 79-77 λίγο πριν την εκπνοή του παιχνιδιού, αλλά δυο τρίποντα «φαρμάκι» από την Σαμαρά και την Παυλίδου - σε συνδυασμό με 2 χαμένες βολές από την Τζιαμπάζη όταν το σκορ ήταν 79-80 – έγειραν την πλάστιγγα υπέρ του Παναθλητικού που έφτασε στη νίκη με 81-85.

Διαιτητές: Δάμαλης – Παπαγερίδης
Τα δεκάλεπτα: 19-17, 35-45 (ημ.), 57-59, 81-85

Α.Ο.Σ (Μάρκου – Κηρύκος): Ρίσκου 3, Δημοπούλου 2, Καρατζά 6, Τζιαμπάζη 20 (6), Πελτέκη 28 (4), Τεβετζίδου 12, Καρανικόλα 10, Καλογιάννη.

Παναθλητικός (Συρόπουλος): Σαμαρά 19 (5), Δημητρακοπούλου 8, Νικολαΐδου 14, Τερεζή 2, Παυλίδου 12 (1), Μιχαλιά 6, Πατραλέξη 2, Σταματιάδου 8 (1), Κωτούλα 14.