ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΚΑΣΑΜΑΘ – Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Υγιεινός περίπατος

ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ 56

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ 79

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ ο Ορφέας Νέου Σκοπού, ο οποίος κατάφερε να υπερκεράσει εύκολα το εμπόδιο του Αρίωνα. Λαμβάνοντας υπόψιν το γεγονός ότι η νίκη σημειώθηκε σε μια δύσκολη έδρα επί ενός υπολογίσιμου αντιπάλου τότε αυτό αποδεικνύει ότι το σύνολο του Παναγιώτη Σπανού εφόσον επιδείξει σταθερότητα και σοβαρότητα καθ’ όλη την διάρκεια της σεζόν μπορεί να κυνηγήσει το όνειρο της ανόδου.

Αναφορικά με την εικόνα του παιχνιδιού κόντρα στον Αρίωνα, ο Ορφέας έβαλε τις βάσεις για το νικηφόρο αποτέλεσμα από το πρώτο δεκάλεπτο όπου και πραγματοποίησε εντυπωσιακό ξεκίνημα εξασφαλίζοντας πλεονέκτημα 18 πόντων (9-27). Οι γηπεδούχοι έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν έχοντας να αντιμετωπίσουν τον «σεληνιασμένο» Μαντζιούνη, ο οποίος «πυροβολούσε κατά ριπάς» έξω από τα 6.25. Το ημίχρονο της αναμέτρησης έκλεισε 22-45.

Στην επανάληψη οι Ξανθιώτες θέλησαν να αλλάξουν την εις βάρος τους κατάσταση αλλά οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν διαρκώς τον έλεγχο του αγώνα με την διαφορά να κυμαίνεται σε υψηλά επίπεδα (42-62) υπερτερώντας σε όλους τους τομείς. Έτσι το παιχνίδι έλαβε τυπική διαδικασία στο τέταρτο δεκάλεπτο αφού ο Αρίωνας συμβιβάσθηκε με την ήττα αποδεχόμενος την εμφανή ανωτερότητα του Ορφέα.

Διαιτητές: Ξενικάκης-Σερκενλίδης

Τα δεκάλεπτα: 9-27, 22-45 (ημ.), 42-62, 56-79

Ορφέας Ν. Σκοπού (Σπανός): Τσούλκας 10 (1), Τσινόπουλος 3, Μιχαηλίδης 9 (2), Θεοδώρου 1, Δημητρόπουλος 2, Γκαβανόζης 1, Αρχοντίδης 4, Μαντζιόυνης 34 (8), Χατζηβασιλειάδης 7, Καρακώστας 2, Καραμπέτης 4, Καραμπατζιάκης 2.

Θύελλα… όνομα και πράμα

Θύελλα Φερρών 69

Ηράκλεια 44

Βαριά ήττα γνώρισε η Ηράκλεια στις Φέρρες από την τοπική ομάδα στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Το συγκρότημα του Σπύρου Ιωαννίδη παρουσιάσθηκε ανέτοιμο και οι 44 όλοι κι όλοι πόντοι που πέτυχε αντικατοπτρίζουν πλήρως την κακή εμφάνιση που πραγματοποίησε. Στο πρώτο δεκάλεπτο η Θύελλα πήρε «αέρα» 14 πόντων (22-8) με την Ηράκλεια να βρίσκει πολύ δύσκολα το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Στην επόμενη περίοδο δεν διαφοροποιήθηκε η κατάσταση και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 36-16. Στο τρίτο δεκάλεπτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν σε καμία περίπτωση να αλλάξουν τη ροή του αγώνα και η Θύελλα πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη.

Διαιτητές: Μιχελής – Καπαγερίδης
Τα δεκάλεπτα: 22-8, 36-16 (ημ.), 51-28, 69-44

Ηράκλεια (Ιωαννίδης): Κατσικάς 10, Μπουτάκογλου 5, Ιακωβίδης 6 (1), Αποστολάκης 9 (1), Χαλκιανάκης 3, Σταμπουλής 2, Βάκας 4, Ντίκογλου 3, Μπουντουρίδης 2.

ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΜΑΓΓΑΝΩΝ – ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ: 56-68
ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ – ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ: 103-56
ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ – ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ: 56-79
ΘΥΕΛΛΑ ΦΕΡΡΩΝ – ΗΡΑΚΛΕΙΑ: 69-44
ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ – ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ: 75-62