Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Μικρό το κακό για τις «πράσινες»

ΑΡΗΣ 86

Α.Ο.Σ 60

Εξαρχής ο αγώνας κόντρα στον ισχυρό Άρη ήταν πολύ δύσκολος για τον Α.Ο.Σ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης θεωρείται ως το μεγάλο φαβορί για την άνοδο στην Α1 και αυτό το απέδειξε με την εμφάνιση που έκανε στο Παλέ ντε Σπορ. Αυτή η ήττα δεν στενοχώρησε ιδιαίτερα το «τριφύλλι» αφού η σερραϊκή ομάδα ποντάρει σε άλλα παιχνίδια προκειμένου να πετύχει τον στόχο της παραμονής.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Άρης ήταν ασταμάτητος. Οι γηπεδούχες έβλεπαν το καλάθι του Α.Ο.Σ σαν βαρέλι και προηγήθηκαν 37-23. Το επιθετικό κρεσέντο συνεχίσθηκε και στην επόμενη περίοδο με τις «κίτρινες» να έχουν 7/8 τρίποντα ανεβάζοντας την διαφορά στο +21 (52-31) με ηγέτιδα τη Νίκη Χατζάκου. Στο τρίτο δεκάλεπτο η σερραϊκή ομάδα προσπάθησε να σώσει κάπως την κατάσταση με τις Καρατζά-Πελτέκη-Ρίσκου να κάνουν φιλότιμες προσπάθειες και η περίοδος έκλεισε 71-47. Το τέταρτο δεκάλεπτο δεν ήταν παρά τυπική διαδικασία με τις αθλήτριες του Α.Ο.Σ να σκέφτονται το εντός έδρας παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ.

Διαιτητές: Τσουμαχίδης-Βογιατζής
Τα δεκάλεπτα: 37-23, 52-31 (ημ.), 71-47, 86-60

Άρης (Κωτούλης): Ντάμπη 9 (1), Σκουτζού 3, Μπασματζίδου 4, Χατζάκου 28 (4), Σπυριδοπούλου 12 (2), Φλέγκα 17 (2), Ταυροπούλου Κ. 7 (1), Ταυροπούλου Σ. 2, Δέλλα 4, Γουριώτη, Αυγουστίνου.

Α.Ο.Σ (Μάρκου-Κηρύκος): Τεβετζίδου 8, Καρατζά 15, Τζιαμπάζη 6 (1), Ρίσκου 9 (1), Δεινοπούλου 5, Πελτέκη 17 (3), Γούλα, Καρανικόλα, Τραγούδα, Καλογιάννη.

ΒΕΡΟΙΑ-ΠΥΛΑΙΑ: 31-62
ΗΡΑΚΛΗΣ-ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ: 44-65
ΑΡΤΕΜΙΣ ΒΟΛΟΥ-ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 87-62
ΚΟΜΟΤΗΝΗ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ: 73-47