ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΚΑΣΑΜΑΘ – Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ηθικό ακμαιότατο

ΗΡΑΚΛΕΙΑ 71

AΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ 58

Δίχως να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες η Ηράκλεια ξεπέρασε το εμπόδιο της Ασπίδας Ξάνθης σημειώνοντας την τρίτη κατά σειρά νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Η ομάδα του Σπύρου Ιωαννίδη βγήκε διπλά κερδισμένη από το συγκεκριμένο παιχνίδι, αφού εξασφάλισε τους 2 πολύτιμους βαθμούς παραμένοντας στις υψηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, ενώ παράλληλα πήρε ψυχολογική ώθηση ενόψει του μεγάλου σερραϊκού ντέρμπι που θα διεξαχθεί το Σάββατο στο κλειστό γυμναστήριο του Νέου Σκοπού με αντίπαλο τον πρωτοπόρο Ορφέα.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν ιδανικό ξεκίνημα έχοντας ως πρώτο «βιολί» τον Γιώργο Κατσικά και απέκτησαν προβάδισμα 10 πόντων (16-6). Στην αντίπερα όχθη η Ασπίδα παρουσιάσθηκε ιδιαιτέρως αγχωμένη και νευρική στο παρκέ, αστοχώντας ακόμα και από την γραμμή των ελευθέρων βολών. Έτσι το δεκάλεπτο βρήκε την Ηράκλεια να προηγείται 20-7. Στη δεύτερη περίοδο η Ηράκλεια συνέχισε στο ίδιο τέμπο και ανέβασε την διαφορά στο +20 (31-11) με τους Σκαλιστή-Κατσικά-Παπαστεφάνου να «φορτώνουν» διαρκώς με πόντους το αντίπαλο καλάθι. Παρόλα αυτά οι Θρακιώτες εκμεταλλευόμενοι την χαλαρότητα που επέδειξαν οι γηπεδούχοι στο τελευταίο δίλεπτο μείωσαν την εις βάρος τους διαφορά (33-20) με το κλείσιμο του ημιχρόνου. Στην επανάληψη η Ασπίδα με περίσσιο θάρρος και θράσος μπήκε για τα καλά στη διεκδίκηση του ροζ φύλλου μειώνοντας σε 33-26. Το time out που πήρε ο Σπύρος Ιωαννίδης αποτέλεσε εφαλτήριο για το ξέσπασμα των «κόκκινων» οι οποίοι περιόρισαν τα ατού των φιλοξενουμένων παίζοντας δυνατή άμυνα, ενώ έλυσαν τον γόρδιο δεσμό στην επίθεση. Το +7 έγινε +21 (58-37) με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Στη τελευταία περίοδο οι αθλητές της Ηράκλειας πρόσφεραν κάποιες όμορφες φάσεις στους λιγοστούς θεατές που παρακολούθησαν την αναμέτρηση, οι οποίοι χειροκρότησαν τους «κόκκινους» για την εμφάνισή τους.

Διαιτητές: Τατούδης-Μυσιρλής
Τα δεκάλεπτα: 20-7, 33-20 (ημ.), 58-37, 71-58

Ηράκλεια (Ιωαννίδης): Ιακωβίδης 3 (1), Αποστολάκης 6, Ντίκογλου 1, Γρηγοριάδης 1, Σταμπουλής 4, Σκαλιστής 17 (2), Χρηστίδης 5, Παπαστεφάνου 9 (1), Κατσικάς 21 (2), Μπουτάκογλου 4 (1), Χαρκιανάκης.

Ασπίδα (Κοτσίκης): Παπαδάκος 4, Μπασδάνης 2, Κουτσογιάννης 17, Ζαρακιώτης 8, Τάταρης 15 (1), Ανδρόνικος 4, Αποστόλου 8 (1).

Άλλος είχε το όνομα και άλλος την χάρη
ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΜΑΓΓΑΝΩΝ 57

ΟΡΦΕΑΣ ΝΕΟΥ ΣΚΟΠΟΥ 73

Σαν τρελό φορτηγό ο Ορφέας παρέσυρε στον διάβα του και τον Θρίαμβο Μαγγάνων διατηρώντας το αήττητο εντός και εκτός έδρας. Το σύνολο του Παναγιώτη Σπανού έκανε το 4/4 αποδεικνύοντας ότι βρίσκεται σε περίοδο εξαιρετικής φόρμας.

Σχετικά με την εξέλιξη του παιχνιδιού οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (16-18). Στη δεύτερη περίοδο ο Ορφέας αύξησε το υπέρ του προβάδισμα, αλλά ο Θρίαμβος έχοντας ως στυλοβάτες τους Κεμανετζή-Τερζόγλου ισορρόπησε την κατάσταση και το ημίχρονο έκλεισε 30-34. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων με τους Θρακιώτες όμως να μειώνουν στο -7 (42-49). Στη τέταρτη περίοδο οι παίκτες του Ορφέα κατόρθωσαν να «κλειδώσουν» τη νίκη βρίσκοντας ευκολότερα το δρόμο προς το καλάθι με κύριο εκφραστή των προσπαθειών τον Ματζιούνη, ο οποίος σημείωσε 4 σερί εύστοχα τρίποντα δίνοντας την χαριστική βολή στους γηπεδούχους.

Διαιτητές: Κατρακάρης-Ντούρας
Τα δεκάλεπτα: 16-18, 30-34 (ημ.), 42-49, 57-73

Θρίαμβος (Βανικεδόγλου): Σταυριανίδης 8 (1), Σχολιόγλου 8, Πασχαλίδης 2, Νικολαΐδης 5 (1), Τσανάκης 4, Κεμανετζής 15, Μυλωνάς 4, Τερζόγλου 11, Σωτηρόπουλος, Δανιηλίδης.

Ορφέας (Σπανός): Τσούλκας 10 (1), Τσινόπουλος 8, Μιχαηλίδης 11 (1), Θεοδώρου 5, Αρχοντίδης 10 (2), Χατζηβασιλειάδης 7, Ματζιούνης 22 (4), Καρακώστας, Μαντάς, Γκαβανόζης, Καραμπατζιάκης, Καραμπεντής.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ-ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ: 65-61
ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ-ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 69-65
ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ-ΘΥΕΛΛΑ ΦΕΡΩΝ: 66-69
ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΜΑΓΓΑΝΩΝ-ΟΡΦΕΑΣ Ν.ΣΚΟΠΟΥ: 57-73