Δευτέρα 20 Οκτωβρίου 2008

Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Η ζωή συνεχίζεται…

ΙΚΑΡΟΙ – ΚΟΜΟΤΗΝΗ: 61-65

Την ήττα γνώρισαν οι Ίκαροι στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων από την Κομοτηνή που κατέκτησε το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος. Οι Θρακιώτες αποδείχθηκαν πολύ «σκληρό καρύδι» για τους παίκτες του Στάθη Καμαράκη, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να το «σπάσουν» παρά τις προσπάθειες που κατέβαλλαν στο παρκέ. Το χτεσινό αρνητικό αποτέλεσμα δεν σημαίνει καταστροφή μια και ο δρόμος είναι πολύ μακρύς, αλλά σίγουρα η εντός έδρας αποτυχία «πόνεσε» την ομάδα που στα επίσημα αποκαλυπτήριά της στο σερραϊκό κοινό δεν έπεισε με την εμφάνισή της.

Πεχλιβάνης-Ιωσηφίδης-Τοπούζης-Ασημάκης-Γεωργαντζάς ήταν στη βασική πεντάδα των Ικάρων, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Νεοκλής Λεμονίδης επέλεξε τους Στεφανίδη-Φουτζιτζή-Λεχούδη-Κτιστό-Τσακωνίτη. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ορεξάτοι ρολάροντας εξαιρετικά και απέκτησαν πολύ γρήγορα πλεονέκτημα εννιά πόντων (14-5). Η Κομοτηνή από την πλευρά της αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα στο σκοράρισμα εξαιτίας του επιθετικού «αλαλούμ» των αθλητών της και το δεκάλεπτο έκλεισε 14-7 .

Στη δεύτερη περίοδο όμως το σκηνικό άλλαξε. Κτίστος και Φουτζιτζής πήραν την Κομοτηνή στις πλάτες τους και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 15-15, ενώ πέρασαν μπροστά στο σκορ με 17-18. Οι Ίκαροι προσπάθησαν να συνέλθουν από το «ηλεκτροσόκ» και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με βραχεία κεφαλή (29-28).

Το πάθημα γίνεται συνήθως μάθημα, αλλά οι «κυανοκίτρινοι» στην επανάληψη επέτρεψαν στον Κτίστο να «πυροβολεί» έξω από τα 6.25 και οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά τεσσάρων πόντων (29-33). Σε εκείνο το κρίσιμο χρονικό σημείο ο Ασημάκης «φώναξε παρών» και βοήθησε την σερραϊκή ομάδα να ξεμπλοκάρει. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 45-41. Στη τελευταία περίοδο η πλάστιγγα έδειχνε να γέρνει υπέρ των Ικάρων αφού 8:36 πριν το τέλος ύστερα από πέντε συνεχόμενους πόντους που σημείωσε ο Γιώργος Ασημάκης (κερδισμένο αντιαθλητικό φάουλ και τρίποντο) το σκορ έγινε 50-41. Η Κομοτηνή όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τα ψυχικά και αγωνιστικά αποθέματα να κάνουν το come back με πρωταγωνιστές τους Στεφανίδη, Φουτζιτζή και Τσακωνιάτη. Η μπάλα «έκαιγε» και έλειψε το καθαρό μυαλό από τους παίκτες του Στάθη Καμαράκη.

Ο Τσακωνιάτης διαμόρφωσε το 58-61 ένα λεπτό πριν το τέλος και στην επόμενη φάση ο Πεχλιβάνης αστόχησε σε σουτ τριών πόντων. Οι Θρακιώτες σκόραραν εκ νέου με τους Στεφανίδη και Τσακωνιάτη, βάζοντας «ταφόπλακα» στις ελπίδες των γηπεδούχων.

Διαιτητές: Πολυχρονίδης-Μήτσιου
Τα δεκάλεπτα: 14-7, 29-28 (ημ.), 45-41, 61-65

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 11 (3), Ιωσηφίδης 3 (1), Γεωργαντζάς 7 (1), Καδής 4, Ασημάκης 20 (3), Βοϊβατόπουλος 8, Τοπούζης 8, Παπούδας, Μουζακίτης.

Κομοτηνή (Λεμονίδης): Στεφανίδης 10 (2), Φουτζιτζής 15 (1), Λεχούδης 5 (1), Γιαουρτόγλου 2, Παπαγεωργίου 3 (1), Κτίστος 18 (6), Χαλήλ 3, Τσακωνιάτης 9, Διαμαντίδης, Κουτσοβασίλης.

ΧΑΛΚΙΔΑ-ΑΝΑΓ./ΦΛΟΓΑ: 87-84
ΟΦΗ-ΛΑΥΡΙΟ: 70-63
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛ.-ΑΜΥΝΤΑΣ: 79-78
ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧ.-ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛ.: 88-61