ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΚΑΣΑΜΑΘ – Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Να περάσει ο επόμενος

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ 81

AΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ 58

Νίκη σε ρυθμό ρελαντί πέτυχε ο Ορφέας σημειώνοντας το 3/3 και απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής. Το σύνολο του Παναγιώτη Σπανού αποδίδοντας πολύ καλό μπάσκετ στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδού, έφτασε άνετα στη τελική επικράτηση αποδεικνύοντας ότι η αρχή είναι το ήμισυ του παντός ενόψει και της δύσκολης συνέχειας του πρωταθλήματος.

Σχετικά με την εικόνα του αγώνα οι γηπεδούχοι έθεσαν τις βάσεις για το νικηφόρο αποτέλεσμα από την πρώτη κιόλας περίοδο εξασφαλίζοντας προβάδισμα 19 πόντων (30-11). Στην αντίπερα όχθη οι παίκτες της Ασπίδας έδειχναν σαστισμένοι από το εκρηκτικό ξεκίνημα της σερραϊκής ομάδας προσπαθώντας να μαζέψουν τα ασυμμάζευτα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ορφέας διεύρυνε την διαφορά έχοντας ως πρωταγωνιστές τους: Τσιούλκα-Μαντζιούνη-Αρχοντίδη. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 50-26.

Στην επανάληψη δεν διαφοροποιήθηκε η κατάσταση αφού η Ασπίδα δεν ήταν σε θέση να αντιδράσει με τον Ορφέα να κάνει μια καλή προπόνηση και η τρίτη περίοδος έκλεισε 66-39. Το τελευταίο δεκάλεπτο έλαβε τυπικό χαρακτήρα και η συνάντηση ολοκληρώθηκε με 81-58.

Διαιτητές: Τατούδης-Μυσιρλής
Τα δεκάλεπτα: 30-11, 50-26 (ημ.), 66-39, 81-58

Ορφέας Ν. Σκοπού (Σπανός): Τσιούλκας 17 (5), Τσινόπουλος 6, Μιχαηλίδης 6, Θεοδώρου 4, Τζιμητρόπουλος 6 (2), Δώδος 2, Γκαβανόζης 2, Αρχοντίδης 15 (2), Μαντζιούνης 17 (1), Χατζηβασιλειάδης 2, Καραμπεντής 2, Μαντάς 2.

Άλωσε την Ξάνθη η Ηράκλεια
ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ 65

ΗΡΑΚΛΕΙΑ 72

Πολύτιμη νίκη πέτυχε η Ηράκλεια στην Ξάνθη επί του Αρίωνα και ατενίζει το μέλλον με περισσότερη αισιοδοξία. Ο αγώνας κρίθηκε στο εξτρά πεντάλεπτο της παράτασης. Αξίζει να σημειωθεί ότι το παιχνίδι ξεκίνησε με καθυστέρηση λόγω της μεγάλης διάρκειας που είχε η προηγούμενη αναμέτρηση που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο.

Αναφορικά με την εικόνα του παιχνιδιού, η Ηράκλεια ξεκίνησε καλά δείχνοντας ανεπηρέαστη από τον παράγοντα έδρα και βρέθηκε μπροστά στο σκορ (16-18) με το τέλος της πρώτης περιόδου. Στο επόμενο δεκάλεπτο καμιά από τις δυο ομάδες δεν μπόρεσε να κάνει το ξέσπασμα και το ημίχρονο έκλεισε 32-33. Στη τρίτη περίοδο Αρίωνας και Ηράκλεια πήγαιναν «χεράκι-χεράκι» με σκορ δεκαλέπτου 49-48. Στη τελευταία περίοδο του κανονικού αγώνα το άγχος έπαιξε κυρίαρχο ρόλο στις προσπάθειες των αθλητών και ως εκ τούτου το παιχνίδι οδήγηθηκε στην παράταση (59-59). Στο εξτρά πεντάλεπτο οι παίκτες του Σπύρου Ιωαννίδη έχοντας περισσότερα αγωνιστικά και ψυχικά αποθέματα κατέκτησαν το ροζ φύλλο με ηγέτη τον Σκαλιστή.

Διαιτητές: Ντούρας-Δαμαλής
Τα δεκάλεπτα: 16-18, 32-33 (ημ.), 49-48, 59-59 (κ.α.), 65-72

Ηράκλεια (Ιωαννίδης): Κατσικάς 12, Ντίκογλου 6, Σκαλιστής 20, Γρηγοριάδης 4, Παπαστεφάνου 6, Αποστολάκης 12, Μπουτάκογλου 4, Μπουντουρίδης 3, Σταμπουλής 5, Ιακωβίδης, Χαλκιανάκης, Βάκας.

ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ-ΗΡΑΚΛΕΙΑ: 65-72
ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ: 71-57
ΘΥΕΛΛΑ ΦΕΡΩΝ-ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ: 92-77
ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΜΑΓΓΑΝΩΝ-ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ: 51-72
ΟΡΦΕΑΣ Ν.ΣΚΟΠΟΥ-ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ: 81-58