Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ποδαρικό με το δεξί

Α.Ο.Σ 71

ΚΑΒΑΛΑ 66

Με νίκη ξεκίνησαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις οι «πράσινες» που υπερκέρασαν το εμπόδιο της μαχητικής Καβάλας με 71-66. Η σερραϊκή ομάδα παρά το ότι δεν είχε στη σύνθεσή της αρκετές παίκτριες λόγω τραυματισμών (Μπαρακλιλή, Παπαδοπούλου, Καλογιάννη, Τόγα) κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο επιδεικνύοντας περισσή θέληση και αποφασιστικότητα στο παρκέ σπάζοντας την αρνητική παράδοση που είχε με τη Καβάλα η οποία είχε να ηττηθεί δυο χρόνια στις Σέρρες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Καβάλα ευτύχησε να πάρει προβάδισμα έξι και επτά πόντων αντίστοιχα (7-13, 10-17) με πρωτεργάτριες τις Ιωακειμίδου και Σαμουλαδά. Η περίοδος ολοκληρώθηκε 12-19. Στην επόμενη περίοδο ο Α.Ο.Σ με 10-0 σερί πέρασε μπροστά στο σκορ (22-20) περιορίζοντας σημαντικά τις διεισδύσεις της Ιωακειμίδου, ενώ το μαρκάρισμα πάνω στην Βούλα Σαμουλαδά απεδείχθη πιο αποτελεσματικό μη δίνοντας της την ευκαιρία να κάνει ελεύθερα σουτ. Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενες με καλάθια των Παπαδοπούλου και Λίτσου πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενες 31-35.

Στη τρίτη περίοδο το «τριφύλλι» έχοντας σε εξαιρετική μέρα την Λία Πελτέκη προηγήθηκε 43-41. Η χρησιμοποίηση τριών γκαρντ (Ρίσκου-Πελτέκη-Δεινοπούλου) έκανε πιο ευέλικτο τον Α.Ο.Σ, αλλά κάποια λάθη στην κυκλοφορία της μπάλας είχαν ως αποτέλεσμα τη ανατροπή του σκορ (47-50). Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι αθλήτριες της σερραϊκής ομάδας έδωσαν όρκο νίκης. Τεβετζίδου-Πελτέκη έβρισκαν εύκολα-δύσκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, ενώ στον αντίποδα η Καβάλα εγκλωβίσθηκε στη τρομερή άμυνα του «τριφυλλιού». Η Ρίσκου με τρίποντο 42 δεύτερα πριν το τέλος διαμόρφωσε το 66-58 βάζοντας ταφόπλακα στις ελπίδες της Καβάλας.

Διαιτητές: Μανιός – Καρυπίδης
Τα δεκάλεπτα: 12-19, 31-35 (ημ.), 47-50, 71-66

Α.Ο.Σ (Μάρκου – Κηρύκος): Ρίσκου 3 (1), Δεινοπούλου 4, Καρατζά 4, Τζιαμπάζη 7 (1), Πελτέκη 36 (3), Καρανικόλα 2, Τεβετζίδου 15.

Καβάλα (Παπανικολάου): Πετσιάνη 4, Ιωακειμίδου 13, Παλάδα 2, Παπαδοπούλου 14, Σαμουλαδά 18 (3), Λίτσου 15 (2), Τζανή.

ΠΥΛΑΙΑ-ΒΕΛΒΕΝΤΟ: 92-46
ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ-ΒΕΡΟΙΑ: 77-44
ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ-ΗΡΑΚΛΗΣ: 66-50
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ-ΑΡΤΕΜΙΣ ΒΟΛΟΥ: 65-59