Σάββατο 15 Νοεμβρίου 2008

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Γ’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (5η ΑΓ)

Άξιοι της μοίρας τους Πανσερραϊκός και Ρούπελ

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ – ΑΣΒΕΣΤΟΧΩΡΙ: 64-83

Ήταν στραβό το κλήμα στον Πανσερραϊκό το «έφαγαν» και οι τραυματισμοί (Στεργίου, Ροΐδης, Σαββίδης) και οι «κόκκινοι» υπέστησαν την τέταρτη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα από το Ασβεστοχώρι που ήταν Ο-Μ-Α-Δ-Α με όλη τη σημασία της λέξης. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι στον αγωνιστικό χώρο και πέτυχαν δίκαιη νίκη στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων αποδεικνύοντας με την εμφάνισή τους ότι η πορεία τους δεν είναι τυχαία.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ (13-14, 19-17) μέχρι το σημείο όπου ο Στέργιος Ποργιόπουλος χρεώθηκε με τεχνική ποινή από τους διαιτητές για διαμαρτυρία. Το 21-22 έγινε 21-26 με τους φιλοξενούμενους να υπερτερούν στο τομέα των ριμπάουντ, ανανεώνοντας αρκετές φορές τις επιθέσεις τους. Στη δεύτερη περίοδο το Ασβεστοχώρι με οργανωτή τον Κράμπη (εξαιρετικός play-maker) και εκτελεστές τους Τσάικο και Βαλαβανίδη ανέβασε την διαφορά στο +13 (27-40), ενώ ο ηγέτης των «κόκκινων» Γιάννης Παπαδόπουλος είχε συμπληρώσει 3 φάουλ και οι συμπαίκτες του έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε 33-42.

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου ο Παπαδόπουλος χρεώθηκε με το τέταρτο φάουλ και ο Στέργιος Ποργιόπουλος «ανακάτευε διαρκώς την τράπουλα» χωρίς όμως το προσδωκόμενο αποτέλεσμα και η περίοδος έκλεισε 47-58. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φίλαθλοι περίμεναν την ανάκαμψη αλλά αυτή δεν ήρθε ποτέ. Τα «λιοντάρια» μείωσαν προσωρινά σε 52-60 αλλά το Ασβεστοχώρι σαν σε προπόνηση «έτρεξε» σερί 0-7 διαμορφώνοντας το 52-67. Η αναμέτρηση έλαβε τυπικό χαρακτήρα αφού εκτός των άλλων οι παίκτες του Στέργιου Ποργιόπουλου ήταν ιδιαιτέρως άστοχοι από την γραμμή των ελευθέρων βολών. Ο Βαλαβανίδης με τρίποντο 1:42 πριν λήξη σημείωσε το 62-77 αφιερώνοντας το καλάθι στους φίλους του Ασβεστοχωρίου που ταξίδεψαν στις Σέρρες για να δουν την ομάδα τους.

Διαιτητές: Τζαφλέρης-Κόρδας
Τα δεκάλεπτα: 21-26, 33-42 (ημ.), 47-58, 64-83

Πανσερραϊκός (Ποργιόπουλος): Σουλούγκας 13 (2), Γιαβρόπουλος 16 (2), Καβράκης 3 (1), Τεπεκετζής 3 (1), Παπαδόπουλος 27 (4), Χατζής 2, Ευγενιάδης, Αδαμόπουλος, Βασιλειάδης, Σαπουντζάκης, Σαββίδης.

Ασβεστοχώρι (Καραδήμος): Στυλιανού 12 (1), Τσάικος Μ. 19 (4), Κράμπης 14 (2), Καλούτσικος 4, Βαλαβανίδης 25 (2), Δανάκης 4, Νικολαΐδης 5 (1), Λέντης, Μαύρος, Παντέλογλου, Τσάικος Β, Σιμητόπουλος.

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ – ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: 64-76

Στον πάτο της βαθμολογίας παραμένει το Ρούπελ που δεν κατόρθωσε να υπερκεράσει το εμπόδιο του Μακεδονικού στο Σιδηρόκαστρο. Οι γηπεδούχοι διεκδικούσαν το ροζ φύλλο αγώνος μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο (50-52) με πρωτεργάτη τον Παρίση που ήταν «λίρα εκατό» στην επίθεση. Στην τελευταία όμως περίοδο του παιχνιδιού οι Θεσσαλονικείς έχοντας ως σύμμαχο και την εμπειρία εξασφάλισαν τους 2 πολύτιμους βαθμούς.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 37-35 (ημ.), 50-52, 64-76

Ρούπελ (Ιωαννίδης): Νάκος, Ευθυμιάδης 9(1), Τσανάκας 8(1), Γρεασίδης 5(1), Παρίσης 20(1), Ιντζές 4, Σαββίδης 6, Τσιπτσούκης 12, Αβραμίδης.

Μακεδονικός (Αγγελής): Μαλούτας 3(1), Κεκές 12(1), Μανουσάκης 26(1), Μπούιντας 5, Μαυρίδης 20, Ανδρεάδης 10(2).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ-ΑΣΒΕΣΤΟΧΩΡΙ: 64-83
ΓΑΛΑΞΙΑΣ-ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ: 73-68
ΣΤΡΑΤΩΝΙ-ΙΩΝΙΚΟΣ: 72-69
Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ-ΜΑΚΑΜΠΗ: 72-63
ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ-ΘΕΡΜΑΪΚΟΣ: 73-85