Σάββατο 15 Νοεμβρίου 2008

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ A2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (5η ΑΓ)

Κατώτερος των περιστάσεων

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ-ΑΟΣ: 66-51

Την ήττα γνώρισε ο Α.Ο.Σ στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Παναθλητικό στην Θεσσαλονίκη. Οι «πράσινες» παρά τις φιλότιμες προσπάθειες που κατέβαλλαν δεν άντεξαν στην πίεση των γηπεδούχων και αποχώρησαν από το παρκέ δίχως το ροζ φύλλο αγώνος. Στο πρώτο δεκάλεπτο η σερραϊκή ομάδα κρατούσε επαφή με το σκορ και η περίοδος έκλεισε 18-15. Στο επόμενο δεκάλεπτο ο Παναθλητικός ανέβασε την απόδοσή του και αύξησε την διαφορά στο +9 (37-28).

Στην τρίτη περίοδο το «τριφύλλι» επιχείρησε να αλλάξει την ροή του αγώνα με πρωταγωνίστρια την Λία Πελτέκη, αλλά ο Παναθλητικός ευτύχησε να έχει σε καλή μέρα τις Σταματιάδου (20π.), Κωτούλα (13π.) διατηρώντας την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (50-40). Στην τελευταία περίοδο της συνάντησης ο Α.Ο.Σ δεν είχε τα απαιτούμενα αγωνιστικά και ψυχικά αποθέματα και μοιραία γεύτηκε το πικρό ποτήρι της ήττας.

Διαιτητές: Καρκατσέλης-Τσουμαχίδης
Τα δεκάλεπτα: 18-15, 37-28 (ημ.), 50-40, 66-51

Α.Ο.Σ (Μάρκου-Κηρύκος): Δεινοπούλου 3, Καρατζά 2, Τόγα 5 (1), Καλογιάννη 3, Πελτέκη 21 (2), Τεβετζίδου 7, Τζιαμπάζη 10 (2), Καρανικόλα, Γούλα.

ΠΥΛΑΙΑ-ΚΟΜΟΤΗΝΗ: 53-69
ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ-ΚΑΒΑΛΑ: 68-46
ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ-ΑΡΗΣ: 63-79
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΡΔ.-ΠΑΟΚ: 63-65
ΒΕΛΒΕΝΤΟ-ΗΡΑΚΛΗΣ: 40-48