Σάββατο 15 Νοεμβρίου 2008

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Και όμως… έχασαν!

ΑΜΥΝΤΑΣ – ΙΚΑΡΟΙ: 69-63

Πίκρα και πάλι πίκρα για τους Ικάρους. Οι «κυανοκίτρινοι» στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Αμύντα «έβγαλαν τα μάτια τους» χαρίζοντας τη νίκη στον Αμύντα που «έπεσε από την Ακρόπολη, βρήκε και πορτοφόλι». Η σερραϊκή ομάδα παρά το γεγονός ότι διατηρούσε προβάδισμα 17 πόντων στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου εν τέλει επέστρεψε άπραγη στην βάση της. Η νίκη στο επόμενο εντός έδρας παιχνίδι με το Λαύριο αποτελεί μονόδρομο για τους αθλητές του Στάθη Καμαράκη.

Όσο αφορά την εξέλιξη του χτεσινού αγώνα, Αμύντας και Ίκαροι συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο το οποίο τελείωσε 19-18. Στην δεύτερη περίοδο οι «κυανοκίτρινοι» παρέδωσαν μαθήματα άμυνας, ενώ είχαν και σωστές επιλογές στην επίθεση. Αποτέλεσμα όλων των παραπάνω ήταν οι Ίκαροι να εξασφαλίσουν διαφορά 12 πόντων (27-39) με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στις αρχές της επανάληψης η διαφορά ανέβηκε στο +17 (27-44) και όλα φάνταζαν ιδανικά για τους «κυανοκίτρινους». Από εκείνη όμως την χρονική στιγμή και έπειτα οι αθλητές της σερραϊκής ομάδας όπως και στον αγώνα με τον Αρκαδικό έτσι και χτες υπέπεσαν σε σωρεία λαθών απόρροια του ασφυκτικού πρες και των παγίδων που εφήρμοσαν με επιτυχία οι γηπεδούχοι στο κατέβασμα της μπάλας. Βογιατζής και Παγώνης σκόραραν συνεχώς και ο Αμύντας ισοφάρισε 53-53. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Αθηναίοι έχοντας την ψυχολογία στα ύψη δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει ανεκμετάλλευτη και «σφράγισαν» τη νίκη με τρίποντο του Σαμοθράκη ο οποίος σημείωσε το 68-63 30 δεύτερα πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Διαιτητές: Ξάνθος-Τσούνας
Τα δεκάλεπτα: 19-18, 27-39 (ημ.), 53-53, 69-63

Αμύντας (Βλάχος): Ζούπας 2, Μπάρμπας 9 (2), Σαμοθράκης 11 (1), Μπούτρος, Παγώνης 10 (2), Δορκοφίκης 2, Βογιατζής 16, Λαζαρίδης 12 (1), Μουμούρης 2, Γιανναλέτσος 5.

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 15 (3), Ιωσηφίδης 7 (2), Γεωργαντζάς 3 (1), Παπούδας 7 (1), Σίσκος, Ασημάκης 11 (1), Λιούτσιας, Βοϊβατόπουλος 8, Τοπούζης 12.

ΑΜΥΝΤΑΣ-ΙΚΑΡΟΙ: 69-63
ΛΑΥΡΙΟ-ΓΟΥΜΕΝΙΣΣΑ: 91-65
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ/ΦΛΟΓΑ-ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ: 110-114
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛ.-ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ: 93-88