Σάββατο 15 Νοεμβρίου 2008

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΚΑΣΑΜΑΘ – Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (7η ΑΓ.)

Τέλος καλό όλα καλά για Ηράκλεια και Νέο Σκοπό

ΗΡΑΚΛΕΙΑ – Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ: 66-63

Νίκης κορυφής πέτυχε η Ηράκλεια επί της Αθλητικής Ένωσης Κομοτηνής και βρίσκεται μόνη στο «ρετιρέ» της βαθμολογίας. Η ομάδα του Σπύρου Ιωαννίδη μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι πήρε το ροζ φύλλο και τώρα έχει μπροστά της την κρίσιμη εκτός έδρας αναμέτρηση με την Χρυσούπολη το επόμενο Σάββατο. Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και προηγήθηκαν 17-9 στο πρώτο δεκάλεπτο «βραχυκυκλώνοντας» τα ατού των φιλοξενούμενων. Στην δεύτερη περίοδο η Ηράκλεια συνέχισε στο ίδιο μοτίβο, ενώ στην αντίπερα όχθη η Κομοτηνή προσπαθούσε να βρει διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 30-20. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Θρακιώτες με αντεπίθεση διαρκείας έφεραν τα πάνω κάτω και πέρασαν μπροστά στο σκορ 44-46. Στην τελευταία περίοδο οι δυο ομάδες βάδιζαν σε τεντωμένο σχοινί αλλά η αποφασιστικότητα που επέδειξαν οι αθλητές της Ηράκλειας στα κρίσιμα σημεία έπαιξε καταλυτικό ρόλο έτσι ώστε η πλάστιγγα να γείρει έστω και δύσκολα υπέρ της σερραϊκής ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 17-9, 30-20 (ημ.), 44-46, 66-63

Ηράκλεια (Ιωαννίδης): Παπαδόπουλος 2, Ιακωβίδης 4, Σκαλιστής 11, Χρηστίδης 11 (3), Κατσικάς 6, Μπουτάκογλου 10, Αποστολάκης 11, Παπαστεφάνου 6 (1), Βάκας 3, Σταμπουλής 2.

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ-ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ: 56-52

Επέστρεψε στις επιτυχίες ο Ορφέας που επικράτησε της Ολυμπιάδας στην έδρα του και τώρα καταστρώνει τα πλάνα του για το δύσκολο παιχνίδι στις Φέρες με την τοπική Θύελλα. Ο αγώνας κόντρα στην Ολυμπιάδα δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας αφού το θέαμα θυσιάσθηκε στον βωμό του αποτελέσματος. Οι γηπεδούχοι παρουσιάσθηκαν αγχωμένοι και νευρικοί δείχνοντας να μην έχουν ξεπεράσει πλήρως την ήττα στο ντέρμπι με την Ηράκλεια η οποία τους «πλήγωσε» βαθμολογικά και ψυχολογικά. Συν τοις άλλοις ο βασικός σέντερ της ομάδας, Βαλάντης Τσιούλκας αγωνίσθηκε τραυματίας αφού την Παρασκευή είχε τροχαίο ατύχημα με την μηχανή του. Η υπόθεση νίκη κρίθηκε στην τελευταία περίοδο. 5 λεπτά πριν τη λήξη της συνάντησης η Ολυμπιάδα είχε προβάδισμα 6 πόντων. Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Παναγιώτης Σπανός επέλεξε σχήμα με πέντε κοντούς και δικαιώθηκε. Ο Ορφέας πίεσε, έκλεψε μπάλες και ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση.

Διαιτητές: Ξενικάκης-Δαμαλής
Τα δεκάλεπτα: 18-13, 29-23 (ημ.), 43-39, 56-52

Ορφέας (Σπανός): Τσιούλκας 6 (2), Τσινόπουλος 3, Θεοδώρου 2, Δώδος 8 (1), Γκαβανόζης 8, Αρχοντίδης 10, Χατζηβασιλειάδης 14 (1), Καραμπατζιάκης 5 (1), Ματζιούνης, Καραμπεντής, Μιχαηλίδης, Τζιμητρόπουλος.

ΗΡΑΚΛΕΙΑ–Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ: 66-63
ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ-ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ: 77-81
ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ-ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΜΑΓΓΑΝΩΝ: 57-69
ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ-ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ: 72-57
ΡΕΠΟ: ΘΥΕΛΛΑ ΦΕΡΩΝ