Δευτέρα 3 Νοεμβρίου 2008

Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Στο ίδιο έργο θεατές

ΙΚΑΡΟΙ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ: 58-64

Πίκρα, απογοήτευση, νεύρα και φωνές συνέθεταν το σκηνικό στο πάγκο αλλά και στα αποδυτήρια των Ικάρων μετά την λήξη του αγώνα με τον Απόλλωνα Καλαμαριάς. Οι «κυανοκίτρινοι» υπέστησαν νέα αναπάντεχη ήττα στην έδρα τους και το κλίμα είναι άσχημο στις τάξεις της ομάδας ύστερα από τα τρία τελευταία αρνητικά αποτελέσματα. Οι παίκτες καλούνται να αφυπνισθούν άμεσα και να δώσουν απαντήσεις στο παρκέ διότι η συνέχεια του πρωταθλήματος προμηνύεται ακόμα δυσκολότερη. Το «τραίνο» της ανόδου δεν έχει χαθεί αλλά… με ανάλογες κακές εμφανίσεις τότε bye-bye A2.

Αναφορικά με την εξέλιξη του παιχνιδιού αρκετοί είδαν μια επανάληψη του άτυχου αγώνα με την Κομοτηνή. Οι Ίκαροι ξεκίνησαν καλά και προηγήθηκαν 8-2 και 16-12 με πρωταγωνιστή τον Κώστα Γεωργαντζά που ήταν ο «ιθύνων νους» των «κυανοκίτρινων». Το δεκάλεπτο έκλεισε 18-13 με τον Στάθη Καμαράκη να «πονοκεφαλιάζει» εξαιτίας των 2 φάουλ με τα οποία χρεώθηκε ο Καρδιτσιώτης αθλητής. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αύξησαν την διαφορά στο +8 (21-13) και τα πράγματα έδειχναν να κυλάνε ρολόι. Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Νάνης άρχισε να «φορτώνει» με πόντους το αντίπαλο καλάθι έχοντας συμπαραστάτη τον Χατζατούροβ και οι Απολλωνιστές πέρασαν μπροστά στο σκορ με 25-27. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 33-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σύνολο του Στάθη Καμαράκη απέκτησε πλεονέκτημα 6 πόντων (43-37, 7:30 πριν το τέλος της περιόδου), αλλά ο Νάνης ήταν ασταμάτητος και οι φιλοξενούμενοι έκαναν 0-10 σερί διαμορφώνοντας το 43-47. Η προσφορά από την front-line των Ικάρων δεν ήταν η αναμενόμενη, ενώ Πεχλιβάνης και Ασημάκης δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι «κυανοκίτρινοι» προσπάθησαν να πάρουν το ροζ φύλλο αλλά δεν τα κατάφεραν. Νάνης και Τρούλιαλης με τρίποντα «φαρμάκι» μετέτρεψαν το 50-49 σε 50-55 και η ομάδα του Τζον Κορφα από εκεί και έπειτα διαχειρίστηκε πολύ έξυπνα την κατάσταση φτάνοντας σε μια σπουδαία νίκη.

Διαιτητές: Θωμόπουλος-Ταρενίδης
Τα δεκάλεπτα: 18-13, 33-32 (ημ.), 43-47, 58-64

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 8 (1), Ιωσηφίδης 3, Γεωργαντζάς 11 (1), Σίσκος 2, Ασημάκης 9 (1), Βοϊβατόπουλος 10 (2), Τοπούζης 15, Παπούδας.

Απόλλων Καλαμαριάς (Κόρφας): Παπαδόπουλος 10, Τρούλιαλης 4 (1), Δήμου 3 (1), Νάνης 29 (4), Αντωνιάδης 2, Περάκης 5, Χατσατούροβ 9 (1), Πατρίκης 2, Τεβετζίδης.

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛ.-ΑΝΑΓ./ΦΛΟΓΑ: 70-64
ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ-ΛΑΥΡΙΟ: 74-65
ΓΟΥΜΕΝΙΣΣΑ-ΑΜΥΝΤΑΣ: 75-70