Δευτέρα 3 Νοεμβρίου 2008

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΚΑΣΑΜΑΘ – Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Στοίχισε το κακό ξεκίνημα

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ– ΗΡΑΚΛΕΙΑ: 63-56

Στην Αλεξανδρούπολη σταμάτησε το νικηφόρο σερί της Ηράκλειας. Οι «κόκκινοι» δεν τα κατάφεραν κόντρα στην τοπική Ολυμπιάδα επιστρέφοντας με το κίτρινο φύλλο στις αποσκευές τους. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν ιδανικό ξεκίνημα εξασφαλίζοντας προβάδισμα 12 πόντων (18-6), ενώ στον αντίποδα οι παίκτες του Σπύρου Ιωαννίδη έδειχναν «υπνωτισμένοι». Στη δεύτερη περίοδο οι Θρακιώτες διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα και το ημίχρονο έληξε 37-24. Στην επανάληψη η Ηράκλεια επιχείρησε να κάνει την ολική επαναφορά μειώνοντας 47-40 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η Ολυμπιάδα όμως δεν έχασε την ψυχραιμία της προβάλλοντας σθεναρή αντίσταση στη τέταρτη περίοδο και κατέκτησε τη νίκη.

Τα δεκάλέπτα: 18-6, 37-24 (ημ.), 47-40, 63-56

Ηράκλεια (Ιωαννίδης): Ιακωβίδης 5, Ντίκογλου 5 (1), Σκαλιστής 5, Χρηστίδης 9, Κατσικάς 9, Μπουτάκογλου 2, Παπαστεφάνου 8, Αποστολάκης 11, Βάκας 2.

ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ-ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ: 76-69
ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ-ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 77-48
ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΜΑΓΓΑΝΩΝ-ΘΥΕΛΛΑ ΦΕΡΩΝ: 33-67
ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ-ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ: 73-64
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ-ΗΡΑΚΛΕΙΑ: 63-56