Δευτέρα 3 Νοεμβρίου 2008

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Από το κακό στο χειρότερο Πανσερραϊκός και Ρούπελ Σιδηροκάστρου

ΑΝΑΤΟΛΙΑ-ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: 50-41

Σε ένα παιχνίδι που δεν διεκδικεί σε καμία περίπτωση δάφνες ποιότητας ο Πανσερραϊκός έχασε από το κολλέγιο Ανατόλια στη Θεσσαλονίκη και παραμένει στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας. Τα «λιοντάρια» ήταν πάντα κοντά στο σκορ με τους γηπεδούχους εξασφαλίζοντας προβάδισμα τριών πόντων στο πρώτο ημίχρονο (26-29). Το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο μέχρι και την τρίτη περίοδο με τις δυο ομάδες να βρίσκονται σε απόλυτη ισορροπία. Στο τέταρτο όμως δεκάλεπτο οι «κόκκινοι» δεν μπορούσαν να βρουν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι (με 41 πόντους σύνολο δεν κερδίζεις παρά μόνο σε αγώνες σχολικού πρωταθλήματος) και μοιραία γεύτηκαν το πικρό ποτήρι της ήττας.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 26-29, 38-38, 50-41

Ανατόλια (Τσούρμας): Κοντός 3(1), Παυλέας 15, Ναλμπάντης 13(2), Βλαχοδήμος 5(1), Χειλάκος 4, Τσιάτσος 3(1), Βεργίνης 6, Τσαμασκλίδης 1, Τσιτσιρίγκος, Μπαδέμας.

Πανσερραϊκός (Ποργιόπουλος): Σουλούγκας 13(2), Ευγενιάδης 2, Αδαμόπουλος 8(1), Γιαβρόπουλος 3, Σαββίδης 2, Καβράκης 2, Παπαδόπουλος 1, Ροΐδης, Σαπουντζάκης 10(1).

ΘΕΡΜΑΪΚΟΣ ΦΛΟΓΗΤΩΝ-ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ: 67-51

Κόντρα στον πρωτοπόρο Θερμαϊκό το Σιδηρόκαστρο είχε εξαρχής μια πολύ δύσκολη αποστολή να φέρει εις πέρας. Η ομάδα του Μάκη Ιωαννίδη δεν κατόρθωσε να κάνει την έκπληξη και έφυγε με σκυμμένο κεφάλι από τα Νέα Μουδανιά. Οι γηπεδούχοι ξέσπασαν στο δεύτερο δεκάλεπτο παίρνοντας πλεονέκτημα 17 πόντων και έκτοτε κράτησαν σφιχτά τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 42-25 (ημ.), 54-34, 67-51

Ρούπελ (Ιωαννίδης): Αβραμίδης 5 (1), Σαββίδης 11, Ευθυμιάδης 15 (3), Τσανάκας 10, Τσιπτσούκης 5, Παρίσης 3 (1), Ιντζές 2, Νάκος Μ.

ΑΣΒΕΣΤΟΧΩΡΙ-ΓΑΛΑΞΙΑΣ ΑΔΕΝΔΡΟΥ: 71-57
ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ-ΣΤΡΑΤΩΝΙ: 80-82
ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ-Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ: 70-72
ΜΑΚΑΜΠΗ-ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΕΙΑΣ: 62-75
ΘΕΡΜΑΪΚΟΣ-ΡΟΥΠΕΛ: 67-51
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ-ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ: 73-87