Δευτέρα 3 Νοεμβρίου 2008

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Επέστρεψε στις επιτυχίες

Α.Ο.Σ- ΒΕΛΒΕΝΤΟ: 56-36

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο Α.Ο.Σ ύστερα από την εύκολη νίκη που σημείωσε επί του Βελβεντού Κοζάνης. Η σερραϊκή ομάδα κατέκτησε δίκαια το ροζ φύλλο αγώνος αφού η ανωτερότητά της ήταν εμφανής έναντι του αντιπάλου. Οι «πράσινες» ελπίζουν σε καλύτερες μέρες μια και η ήττα από τον ΠΑΟΚ πείραξε πολύ τις αθλήτριες των Μάρκου-Κηρύκου. Έτσι λοιπόν η χτεσινή επιτυχία αποτέλεσε και ένα ισχυρό τονωτικό όσο αφορά το κομμάτι ψυχολογία ενόψει και του επόμενου παιχνιδιού με τον Παναθλητικό στην Θεσσαλονίκη.

Σχετικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο μεγάλο ενδιαφέρον παρουσίασε η μονομαχία ανάμεσα στην Λία Πελτέκη και το Βελβεντό. Η γκαρντ του Α.Ο.Σ βλέποντας ότι οι συμπαίκτριες της δεν είχαν βρει ρυθμό ανέλαβε δράση και με 12 σερί πόντους βοήθησε έτσι ώστε το αρχικό 0-4 και 4-6 να μετατραπεί σε 12-6 με το κλείσιμο της περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Πελτέκη έλαβε χείρα βοηθείας από τις Καλογιάννη-Τεβετζίδου και η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο αριθμό πόντων (28-17). Στην αντίπερα όχθη, η Τράντα προσπαθούσε να μαζέψει τα ασυμμάζευτα με τις φιλοξενούμενες να αντιμετωπίζουν τρομερά προβλήματα στη κυκλοφορία της μπάλας λόγω του ασφυκτικού πρέσιγκ από το «τριφύλλι». Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 32-17.

Στην τρίτη περίοδο οι Κοζανίτισσες μείωσαν 32-21, αλλά οι γηπεδούχες ανέβασαν στο κατακόρυφο την απόδοσή τους και «τρέχοντας» 13-0 σερί διαμόρφωσαν το 45-21 με καλάθια των Τζιαμπάζη, Πελτέκη, Ρίσκου και Δεινοπούλου. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 47-23. Στην τέταρτη περίοδο της συνάντησης η διαφορά άγγιξε την μέγιστη τιμή +26 (51-25, 7:30 πριν το τέλος). Το Βελβεντό δεν μπορούσε σε καμία περίπτωση να αντιστρέψει την εις βάρος του κατάσταση και οι «πράσινες» (στο χτεσινό παιχνίδι φόρεσαν άσπρες φανέλες μια και οι φιλοξενούμενες είχαν τα ίδια χρώματα) πρόσθεσαν στο ενεργητικό τους 2 πολύτιμους βαθμούς. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η μεγάλη αστοχία της Ελπίδας Τζιαμπάζη έξω από τα 6.25, η οποία είχε 0/12 σουτ.

Διαιτητές: Παπαδημητρίου-Βογιατζής
Τα δεκάλεπτα: 12-6, 32-17 (ημ.), 47-23, 56-36.

Α.Ο.Σ (Μάρκου-Κηρύκος): Ρίσκου 2, Δεινοπούλου 6, Καρατζά 2, Τόγα 3 (1), Καλογιάννη 6, Τζιαμπάζη 4, Πελτέκη 27 (1), Τεβετζίδου 6, Καρανικόλα.

Βελβεντό (Παρδαλιός): Χριστοδούλου 3 (1), Τούνα 2, Μούρτου 4, Τράντα 21 (1), Τσιλίκα 2, Ευαγγέλου 4, Σαμαρά, Στεφάνου, Μύρου, Πιτσιάβα, Στεργιοπούλου.

ΑΡΤΕΜΙΣ ΒΟΛΟΥ-ΠΥΛΑΙΑ: 64-55
ΚΟΜΟΤΗΝΗ-ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ: 74-54
ΚΑΒΑΛΑ-ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 73-68
ΑΡΗΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ: 63-61