Δευτέρα 27 Οκτωβρίου 2008

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ήθελε αλλά… δεν μπορούσε

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ-ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: 57-61

Κατώτεροι των περιστάσεων φάνηκαν οι «κόκκινοι» που απέναντι στον Μακεδονικό πραγματοποίησαν μέτρια εμφάνιση και αποχώρησαν από το παρκέ με κατεβασμένα κεφάλια. Η ομάδα του Στέργιου Ποργιόπουλου «πνίγηκε» στην άμυνα ζώνης των φιλοξενούμενων απογοητεύοντας τους φιλάθλους που ενίσχυσαν την ομάδα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Μακεδονικός αιφνιδίασε τα «λιοντάρια» και με πρωταγωνιστή τον Μαυρίδη προηγήθηκε 9-12 και 10-16. Ο Πανσερραϊκός προσπαθούσε να τα βγάλει πέρα με εσωτερική «αναταραχή», ενώ και το διαιτητικό δίδυμο ξεσήκωσε τον κόσμο με τα αλλοπρόσαλλα σφυρίγματά του. Παρόλα αυτά με αντεπίθεση διαρκείας οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 18-18 και το δεκάλεπτο τελείωσε 18-21.

Στη δεύτερη περίοδο οι Θεσσαλονικείς απέκτησαν πλεονέκτημα 7 πόντων (23-30) με τους Μανουσάκη-Κεκέ να σκοράρουν συνεχώς. Ο Πανσερραϊκός όμως βρήκε τα αποθέματα και με τρίποντο του Αδαμόπουλου έφερε το παιχνίδι στα ίσια (30-30), αλλά οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να πάνε στα αποδυτήρια με «αέρα» 5 πόντων (32-37).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Σουλούγκας με τρίποντο έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του να προηγηθεί 38-37, αλλά ο Μαυρίδης βοήθησε έτσι ώστε ο Μακεδονικός να μείνει ζωντανός στο παιχνίδι και οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το ημίχρονο διατηρώντας ελαφρύ προβάδισμα (43-45). Στις αρχές της τελευταίας περιόδου ο Κεκές με εύστοχο τρίποντο διαμόρφωσε το 43-51, ενώ ο Γιαβρόπουλος σε μια στιγμή έντασης με τους διαιτητές (έλλειψη ωριμότητας από τον αθλητή του Πανσερραϊκού) απεβλήθη από τον αγώνα. 3:40 πριν το τέλος οι «κόκκινοι» με κορυφαίο τον Γιάννη Παπαδόπουλο μείωσαν 54-55 αλλά ως εκεί. Ο Μακεδονικός «έτρεξε» σερί 5-0 και το σκορ έγινε 54-60 (2:09). Τα «λιοντάρια» προσπάθησαν να κάνουν το come-back αλλά ο Καβράκης δεν ήταν εύστοχος έξω από τα 6.25, ενώ το σκορ ήταν 57-60 και οι Θεσσαλονικείς «σφράγισαν» τη νίκη με βολή του Μαυρίδη. Επόμενος αντίπαλος του Πανσερραϊκού είναι το κολλέγιο Ανατόλια στη Θεσσαλονίκη.

Διαιτητές: Ζάχος-Τσουμαχίδης
Τα δεκάλεπτα: 18-21, 32-37 (ημ.), 43-45 , 57-61

Πανσερραϊκός(Ποργιόπουλος): Σολούγκας 8(2), Στεργίου 2, Αδαμόπουλος 8 (2), Γιαβρόπουλος 10 (2), Παπαδόπουλος 16 (3), Ροΐδης 10, Κούτρης 2, Καβράκης 1, Τεπεκιτζής, Σαπουντζάκης.

Μακεδονικός(Αγγελής): Μαλουτάς 2, Ζεχερλής 2, Κεκές 15 (1), Μανουσάκης 19 (3), Μαυρίδης 19, Νεστορόπουλος 2, Βούλγαρης 2, Καρυπίδης, Τσολακίδης, Μπουΐντας.

Blackout στην επανάληψη

ΡΟΥΠΕΛ-ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ: 54-88

Mια από τα ίδια για το Ρούπελ Σιδηροκάστρου, που όπως και στο προηγούμενο παιχνίδι με την Μακαμπή έτσι και στο χτεσινό με την ισχυρή Ελευθερούπολη άντεξε ένα ημίχρονο. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έκαναν «πάρτι»| στο παρκέ με τους Δασκαλόπουλο-Κοεμτζόγλου, εξασφαλίζοντας τους 2 πολύτιμους βαθμούς. Επόμενος αντίπαλος του Ρούπελ είναι ο Θερμαϊκός Φλογητών εκτός έδρας.

Διαιτητές: Μερτζιάνης-Κατοτικίδης
Τα δεκάλεπτα: 18-25, 33-44 (ημ.), 38-73, 54-88

Ρούπελ (Ιωαννίδης): Νάκος, Τσανάκας 8 (2), Ευθυμιάδης 8, Σαββίδης 11, Ιντζές 2 , Αβραμίδης 12(1), Τσιπτσούκης 13.

Ελευθερούπολη: Κηπουρός 4, Κιγμετόγλου 12, Παπαδόπουλος 13 (3), Σιδηρόπουλος 14 (2), Κοεμτζόγλου 21 (3), Πούλης 2, Εξουζίδης 3, Δασκαλόπουλος 19.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ - ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ 57-61
ΓΑΛΑΞΙΑΣ ΑΔΕΝΔΡΟΥ - ΑΝΑΤΟΛΙΑ 67-79
ΣΤΡΑΤΩΝΙ - ΑΣΒΕΣΤΟΧΩΡΙ 65-72
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ - ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ 77-85