Κυριακή 30 Νοεμβρίου 2008

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Χάρμα ιδέσθαι

ΙΚΑΡΟΙ - ΧΑΛΚΙΔΑ: 73-52

«Σκόνη και θρύψαλα» έκαναν την Χαλκίδα οι Ίκαροι, οι οποίοι πραγματοποίησαν την καλύτερη εντός έδρας εμφάνιση στο φετινό πρωτάθλημα σημειώνοντας την τρίτη συνεχόμενη νίκη. Οι «κυανοκίτρινοι» απέδειξαν με την χτεσινή τους εμφάνιση ότι βρίσκονται σε ανοδική πορεία προσφέροντας όμορφο θέαμα στον κόσμο που βρέθηκε στις κερκίδες του κλειστού γυμναστηρίου της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.

Αναφορικά με την εξέλιξη του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι έπιασαν εν υπνώσει τους «κυανοκίτρινους» και αρχικά προηγήθηκαν 2-6. Τοπούζης και Ασημάκης έβαλαν πολύ γρήγορα την ομάδα τους στη θέση του οδηγού και οι Ίκαροι προσπέρασαν στο σκορ με 15-9, ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε 17-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η επιλογή του νέου προπονητή της Χαλκίδας, κ. Γκλιάτη να εμπιστευθεί την οργάνωση του παιχνιδιού της ομάδας του στον Κατσίμπα απεδείχθη καταστροφική, αφού ο play-maker των φιλοξενούμενων ήταν εκτός τόπου και χρόνου. Επιπροσθέτως το μεγάλο αστέρι της Χαλκίδας, Μίλαν Γέρεμιτς ήταν ωσεί-παρών με τον Θανάση Τοπούζη να επικρατεί κατά κράτος στην μονομαχία των δυο «πύργων». Στον αντίποδα οι Ίκαροι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ και ο Χάρης Βοϊβατόπουλος με τρίποντο ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (26-16, 4:43).

Οι «κυανοκίτρινοι» προηγήθηκαν και με +11 (30-19), αλλά ακολούθησε ένα «νεκρό» διάστημα για τους παίκτες του Στάθη Καμαράκη και η Χαλκίδα βρήκε την ευκαιρία να μειώσει σε 33-28 με την λήξη του ημιχρόνου. Στη τρίτη περίοδο οι Ίκαροι ξεκίνησαν ορεξάτοι πιέζοντας τους αντιπάλους τους, κλέβοντας μπάλες εξασφαλίζοντας εκ νέου προβάδισμα 11 πόντων (39-28). Η Χαλκίδα όμως δεν είχε την διάθεση να τα παρατήσει τόσο εύκολα και με αντεπίθεση διαρκείας έφτασε σε απόσταση αναπνοής, 43-41, με κάρφωμα του Γέρεμιτς (3:07).

Επιπλέον ο Κώστας Πεχλιβάνης και ο Γιώργος Ασημάκης είχαν συμπληρώσει 3 φάουλ. Ευτυχώς, οι «κυανοκίτρινοι» δεν πανικοβλήθηκαν και με σερί 10-0 χάρη σε καλάθια των Παπούδα και Πεχλιβάνη ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο με πλεονέκτημα 11 πόντων (53-42).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κατέθεσαν τα όπλα με τους Ικάρους να σκοράρουν διαρκώς «εκτοξεύοντας» την διαφορά στο +27 (71-44, 1:16 πριν το φινάλε) με πόντους από παίκτες που δεν έχουν αρκετό χρόνος συμμετοχής όπως είναι οι Σουτζόπουλος, Λιούτσιας, Παραπούρας.

Διαιτητές: Μήτσιου-Τζιβελεκίδου

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 33-28 (ημ.), 53-42, 73-52

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 12 (2), Ιωσηφίδης 3 (1), Γεωργαντζάς 1, Παπούδας 8, Παραπούρας 3 (1), Ασημάκης 22, Λιουτσιας 2, Βοϊβατόπουλος 5 (1), Τοπούζης 15, Σουτζόπουλος 2, Σίσκος.

Χαλκίδα (Γκλιάτης): Παππάς 10, Πασσαλίδης 10 (1), Φρουσκλιάς 2, Τραϊανός 2, Πανταζής 1, Κατσίμπας 3 (1), Ψαρόπουλος 11 (3), Πλουτέτσκι 9 (1), Γέρεμιτς 4, Δημακός.

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ-ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ/ΦΛΟΓΑ: 70-63
ΣΠΟΡΤΙΓΚ-ΛΑΥΡΙΟ: 70-72
Π.ΦΑΛΗΡΟ-ΑΜΥΝΤΑΣ: 39-87
ΚΟΜΟΤΗΝΗ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ: 68-65
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ-ΧΑΛΚΙΔΑ: 73-52
ΓΟΥΜΕΝΙΣΣΑ-ΟΦΗ: 59-90
ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ-ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ: 78-83