Κυριακή 30 Νοεμβρίου 2008

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΚΑΣΑΜΑΘ – Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Τρένο» η Ηράκλεια, «Οδοστρωτήρας» ο Ορφέας

ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΜΑΓΓΑΝΩΝ-ΗΡΑΚΛΕΙΑ: 46-59

«Εξπρές» η Ηράκλεια κέρδισε και τα Μάγγανα και βλέπει αφ’ υψηλού τις υπόλοιπες ομάδες του βαθμολογικού πίνακα. Το σύνολο του Σπύρου Ιωαννίδη διανύει περίοδο φόρμας και δικαιωματικά βρίσκεται στην κορυφή.

Σχετικά με την εικόνα της αναμέτρησης, στο πρώτο δεκάλεπτο η Ηράκλεια για ακόμη ένα εκτός έδρας αγώνα δεν ξεκίνησε δυνατά εν αντιθέσει με τον Θρίαμβο που εξασφάλισε προβάδισμα 4 πόντων (14-10). Στην επόμενη περίοδο η Ηράκλεια έχοντας σωστές επιλογές στην επίθεση και παίζοντας καλύτερη άμυνα έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη στο σκορ 22-25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η σερραϊκή ομάδα με πρωταγωνιστή τον Σάκη Ντίκογλου αύξησε την διαφορά στο +9 (35-44) βάζοντας τα θεμέλια για να φτάσει σε μια άνετη επικράτηση. Στη τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν τους αθλητές του Σπύρου Ιωαννίδη, οι οποίοι όμως πέτυχαν να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους κατακτώντας το ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 14-10, 22-25 (ημ.), 35-44, 46-59

Ηράκλεια (Ιωαννίδης): Χαρκιανάκης 4 (1), Γρηγοριάδης 2, Κατσικάς 7, Παπαστεφάνου 5 (1), Σκαλιστής 4, Αποστολάκης 7 (1), Χρηστίδης 8 (1), Παπαδόπουλος 4 (1), Μπουτάκογλου 3, Ντίκογλου 14 (2), Βάκας 1.

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ-ΟΡΦΕΑΣ ΝΕΟΥ ΣΚΟΠΟΥ: 45-71

Σαν σε προπόνηση ο Νέος Σκοπός διέλυσε τους Τιτάνες Δράμας εκτός έδρας και τώρα καταστρώνει τα πλάνα του για το παιχνίδι Κυπέλλου της ΕΚΑΣΑΜΑΘ (Β’ Φάση) με αντίπαλο την Φιλία στην Ορεστιάδα το ερχόμενο Σάββατο.

Όσο αφορά τον αγώνα κόντρα στους Τιτάνες, οι παίκτες του Παναγιώτη Σπανού θέλησαν από το πρώτο δεκάλεπτο να δείξουν στους γηπεδούχους ποιο είναι το αφεντικό στο παρκέ και πήραν διαφορά 12 πόντων (10-22). Στην επόμενη περίοδο ο Ορφέας συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και το δεκάλεπτο τελείωσε 24-40.

Στην επανάληψη η σερραϊκή ομάδα δεν έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να πιστέψουν στην διεκδίκηση των 2 πολύτιμων βαθμών διατηρώντας την διαφορά σε υψηλά επίπεδα (34-54 έκλεισε η τρίτη περίοδος) έχοντας ως κορυφαίους τον Βαλάντη Τσιούλκα και τον Παναγιώτη Ματζιούνη. Έτσι ο Ορφέας σημείωσε την δεύτερη σερί νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 10-22, 24-40 (ημ.), 34-54, 45-71
Ορφέας (Σπανός): Τσιούλκας 13 (2), Τσινόπουλος 8, Μιχαηλίδης 3, Θεοδώρου 5 (1), Δώδος 12, Γκαβανόζης 3, Ματζιούνης 18 (2), Χατζηβασιλειάδης 7, Καραμπεντής 2.

ΘΥΕΛΛΑ ΦΕΡΩΝ – ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ: 80-51
ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ – ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ: 45-71
ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΜΑΓΓΑΝΩΝ – ΗΡΑΚΛΕΙΑ: 46-59
ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ: 74-61
ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ – Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ: 78-93
ΡΕΠΟ: ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ