Κυριακή 30 Νοεμβρίου 2008

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ A2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Τζάμπα ήττα

Α.Ο.Σ – ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ: 45-58

Οδυνηρή ήττα υπέστη ο Α.Ο.Σ από τον Αίαντα Ευόσμου χτες το απόγευμα στο παιχνίδι που έλαβε χώρα στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας. Οι «πράσινες» πλήρωσαν την αστοχία τους κόντρα σε μια ομάδα που δεν ήταν το «μεγαθήριο» αλλά ήταν πιο ουσιαστική και πειθαρχημένη στο παρκέ. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι «πράσινες» έκλεισαν τον Νοέμβριο έχοντας δυο αρνητικά αποτελέσματα στην έδρα τους με Απόλλωνα Καρδίτσας και Αίαντα Ευόσμου αντίστοιχα.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα ο Α.Ο.Σ στα μέσα της πρώτης περιόδου είχε προβάδισμα 5 πόντων (10-5) με κινητήριο μοχλό την Λία Πελτέκη αλλά οι φιλοξενούμενες με σερί 6-0 χάρη στη νεοεισελθείσα Παπλιάκη πέρασαν μπροστά στο σκορ 10-11 και το δεκάλεπτο έληξε 13-15.

Στην επόμενη περίοδο ο Αίας κατόρθωσε να διευρύνει την υπέρ του διαφορά (15-20, 21-26), ενώ στην αντίπερα όχθη οι γηπεδούχες έψαχναν λύσεις στο σκοράρισμα με την Τζιαμπάζη να μην βρίσκει στόχο έξω από την γραμμή των 6.25. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το ημίχρονο 23-28.

Στη τρίτη περίοδο με οργανώτρια την Αγαθαγγελίδου και εκτελέστριες τις Ψαρρά και Παπλιάκη η ομάδα του Ευόσμου προηγήθηκε 27-35 (6:00). Το «τριφύλλι» μείωσε 33-35 (3:00) και θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει και να προσπεράσει στο σκορ (ας όψονται οι πολλές χαμένες βολές), αλλά οι Θεσσαλονικιές κατάφεραν στο τελευταίο ενάμιση λεπτό της περιόδου με τρίποντο της Αγαθαγγελίδου και δίποντο της Παστουρματζή να ανεβάσουν την διαφορά στο +8 (34-42). Χρήζει αναφοράς το γεγονός ότι η Πελτέκη κατέβαλλε μεγάλη προσπάθεια προκειμένου να μην αποχωρήσει από τον αγώνα αφού ένοιωθε αφόρητους πόνους στο δεξί πόδι (τρεις φορές την ξάπλωσαν στο παρκέ οι αντίπαλες αθλήτριες με τα σκληρά μαρκαρίσματά τους).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Σερραίοι φίλαθλοι περίμεναν την αντίδραση του Α.Ο.Σ η οποία δεν ήρθε ποτέ. Οι αθλήτριες των Μάρκου – Κηρύκου δεν είχαν τα απαιτούμενα αγωνιστικά και ψυχικά αποθέματα για να κάνουν την ολική επαναφορά. Οι «πράσινες» δεν μπορούσαν να διασπάσουν εύκολα την αντίπαλη άμυνα κάνοντας σημαντικά λάθη στα κρίσιμα χρονικά σημεία της αναμέτρησης.

Ο Αίαντας είχε το πάνω χέρι στο παιχνίδι (36-45) με την σερραϊκή ομάδα να «ροκανίζει» λίγο την διαφορά (42-46, 5 λεπτά πριν το τέλος) αλλά ως εκεί. Η Αγαθαγγελίδου ήταν εξαιρετική στα καθήκοντα της ως play-maker και η Ψαρρά με τρίποντο διαμόρφωσε το 42-55 (1:47) που αποτέλεσε και το κερασάκι στην τούρτα για τις φιλοξενούμενες, οι οποίες πανηγύρισαν μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη υπό τις επευφημίες των φίλων της ομάδας που ταξίδεψαν στις Σέρρες.

Διαιτητές: Παργιανόπουλος-Τσουμαχίδης
Τα δεκάλεπτα: 13-15, 23-28 (ημ.), 34-42, 45-58

Α.Ο.Σ (Μάρκου-Κηρύκος): Ρίσκου 5, Δεινοπούλου 5, Καρατζά 8, Παπαδοπούλου 4, Τζιαμπάζη 7 (2), Πελτέκη 12, Καρανικόλα 4, Τεβετζίδου, Καλογιάννη, Αρτζόγλου.

Αίας Ευόσμου (Γουναρίδης): Παστουρματζή 6, Λάλου 9, Αγαθαγγελίδου 12 (2), Ψαρρά 16 (3), Πιλέ 2, Παπλιάκη 10, Γραμματικοπούλου 3 (1), Καπετάνιου, Όρλιακλη, Νόχου-Γρίβα.

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ-ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 70-61
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ-ΒΕΛΒΕΝΤΟ: 85-39
ΑΡΗΣ-ΒΕΡΟΙΑ: 60-56
ΚΑΒΑΛΑ-ΗΡΑΚΛΗΣ: 73-41