Δευτέρα 24 Νοεμβρίου 2008

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Γ’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Εκπέμπουν S.O.S Πανσερραϊκός και Ρούπελ

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ-ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ: 47-76

Ο χειρότερος φετινός Πανσερραϊκός γνώρισε την συντριβή από τον Ιωνικό Ιωνίας με τα «λιοντάρια» να βρίσκονται σε χειμέρια νάρκη. Οι δυο ομάδες χτες «κακοποίησαν» το μπάσκετ, ενώ εκτός τόπου και χρόνου ήταν οι δυο διαιτητές του αγώνα (Μανασής-Μαραμής) οι οποίοι πρέπει να παραδώσουν άμεσα τις σφυρίχτρες τους στην ομοσπονδία διότι είναι «επικίνδυνοι».

Στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος και αυτό απεδείχθη χτες στο κλειστό γυμναστήριο της Κοιλάδας. Ο Πανσερραϊκός ήθελε πάση θυσία τη νίκη αλλά…. μόνο ήθελε…δεν μπορούσε. Οι παίκτες του Στέργιου Ποργιόπουλου παρουσίασαν κάκιστο αγωνιστικό πρόσωπο απέναντι σε μια μέτρια ομάδα που της έδωσαν το δικαίωμα να κάνει «πάρτι» στο παρκέ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ιωνικός προηγήθηκε 9-16 και 11-18, ενώ η περίοδος έκλεισε 15-20 με τους γηπεδούχους να κάνουν παιδαριώδη λάθη. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός χάρη σε πόντους του Καβράκη μείωσε σε 20-21, αλλά οι φιλοξενούμενοι «έτρεξαν» σερί 14-0 διαμορφώνοντας το 20-35 (3:40 πριν τη λήξη της περιόδου) με καλάθια των Παναγιώτου-Κωστόπουλου-Λαφή-Ματζούνη. Ο coach των «κόκκινων» έκανε διαρκώς αλλαγές αλλά εις μάτην. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 25-40. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός έριξε την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (33-42), αλλά και πάλι ο Ιωνικός πάτησε «γκάζι» και προηγήθηκε 35-51 και η περίοδος έληξε 42-53. 8:45 πριν το τέλος της συνάντησης ο Μυλωνίδης με τρίποντο πέτυχε το 43-60 και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος αφού οι παίκτες του Πανσερραϊκού δεν είχα τα απαιτούμενα αγωνιστικά και ψυχικά αποθέματα για να κάνουν την ολική επαναφορά.

Διαιτητές: Μανασής-Μαράμης
Τα δεκάλεπτα: 15-20, 25-40 (ημ.), 42-53, 47-76

Πανσερραϊκός (Ποργιόπουλος): Σουλούκας 5, Στεργίου 2, Αδαμόπουλος 8, Γεωργιανός 1, Γιαβρόπουλος 2, Σαββίδης 4, Καβράκης 9 (1), Ασάζης 1, Παπαδόπουλος 11 (2), Ροΐδης 2, Σαπουντζάκης 2, Χατζής.

Ιωνικός (Πολίτης): Σαρακατσάνος 2, Μωυσιάδης 3, Παναγιώτου 10 (1), Μπατάκος 6, Δεληγιάννης 2, Τριφτανίδης 3, Μυλωνίδης 11 (1), Ματζούνης 9 (3), Λαφής 7, Κωστόπουλος 3 (1), Πεταλάς 12, Σαλαπασίδης 8.

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ-ΑΝΑΤΟΛΙΑ: 78-81

Κρίμα και πάλι κρίμα. Το Σιδηρόκαστρο πάλεψε σκληρά για να πετύχει την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα αλλά δεν τα κατάφερε. Το κολέγιο Ανατόλια έκλεισε το ημίχρονο έχοντας πλεονέκτημα 10 πόντων (37-47), αλλά στην επανάληψη το Ρούπελ με πρωτεργάτη τον Τσανάκα πήρε κεφάλι στο σκορ και 1 λεπτό πριν την εκπνοή του παιχνιδιού διατηρούσε προβάδισμα 4 πόντων. Οι παίκτες όμως του Μάκη Ιωαννίδη δεν ήταν εύστοχοι στις κρίσιμες βολές ύστερα από τα φαουλ που έκαναν οι Θεσσαλονικείς, οι οποίοι «έκλεψαν» το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος έχοντας και την τύχη στο πλευρό τους.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 37-47 (ημ.) 57-58, 78-81

Ρούπελ (Ιωαννίδης): Νάκος Μ. 2, Ευθυμιάδης 14(4), Τσανάκας 25(6), Γρεασίδης 3(1), Παρίσης 9, Σαββίδης 9, Τιπτσούκης 13, Αβραμίδης 3 (1).

Ανατόλια (Τσούρμας): Κοντός 12(3), Παπαδόπουλος, Τσιτσιρίγκος, Ναλμπάντης 25(6), Βλαχοδήμος 9(1), Χειλάκος 7, Παπασωτηρίου, Τσιάτσιος 2, Βεργίνης 16(2), Τσαμασκλίδης 8, Μπαδέμας 2.

ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ - ΑΣ ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ 47 - 76
ΑΜΣ ΓΑΛΑΞΙΑΣ ΑΔΕΝΔΡΟΥ - ΓΣ ΜΑΚΑΜΠΗ 77 - 73
ΣΑ ΣΤΡΑΤΩΝΙΟΥ - ΑΣ ΘΕΡΜΑΪΚΟΣ ΦΛΟΓΗΤΩΝ 102 - 88
ΓΣ Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ - ΑΣ ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΚΑΛΙΚΡΑΤΕΙΑΣ 79 - 53
ΑΓΣ ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΣΑΑΚ ΑΝΑΤΟΛΙΑ 78 - 81