Κυριακή 23 Νοεμβρίου 2008

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ A2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Νίκη «οξυγόνο»

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ- Α.Ο.Σ: 63-76

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη σημείωσε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Α.Ο.Σ, η οποία κατέβαλλε την αντίσταση των Τιτάνων εξασφαλίζοντας το ροζ φύλλο αγώνος.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι «πράσινες» πήραν προβάδισμα 5 πόντων και η περίοδος τελείωσε 10-15. Στο επόμενο δεκάλεπτο ο Α.Ο.Σ με ηγέτιδες τις Πελτέκη και Τζιαμπάζη (βρήκε τον καλό της εαυτό) ανέβασε την διαφορά στο +8 (27-35 σκορ ημιχρόνου). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Τιτάνες έχοντας ως πρωταγωνίστρια την Μαρίνου (31 π.) πέρασαν μπροστά με 46-45 αλλά ως εκεί. Οι αθλήτριες των Μάρκου-Κηρύκου πραγματοποίησαν το δικό τους ξέσπασμα και η περίοδος ολοκληρώθηκε 49-60. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι «πράσινες» δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στις γηπεδούχες, ελέγχοντας τον ρυθμό του παιχνιδιού και πανηγύρισαν το νικηφόρο αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Παπαγερίδης - Τσαμακού
Τα δεκάλεπτα: 10-15, 27-35 (ημ.), 49-60, 63-76

Τιτάνες Δράμας (Γαϊτάνης): Μαρίνου 31 (1), Γιαντσιώρη, Κοτσιλίδου, Κεσισίδου 5 (1), Μησόπαπα 8 (1), Αντικατζίδου, Αραμπατζή, Κουτούση17, Γαϊτάνη 2, Μυλωνά, Χατζίδου.

Α.Ο.Σ (Μάρκου-Κηρύκος): Πελτέκη 35 (5), Τζιαμπάζη 21 (6), Ρίσκου 2, Τεβετζίδου 5, Δεινοπούλου 4, Τόγα 4, Παπαδοπούλου 4, Καρανικόλα 1, Καρατζά.

ΠΥΛΑΙΑ-ΑΡΗΣ: 62-65
ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ-ΠΑΟΚ: 63-54
ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ-Α.ΟΣ: 63-76
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ-ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ: 76-49