ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Έσβησαν» την Φλόγα οι Ίκαροι

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ/ΦΛΟΓΑ-ΙΚΑΡΟΙ: 73-81

Η αντεπίθεση των Ικάρων συνεχίζεται και η «μηχανή» της ομάδας του Στάθη Καμαράκη πήρε μπρος για τα καλά. Οι «κυανοκίτρινοι» όπως στο θεσμό του κυπέλλου έτσι και στα πλαίσια του πρωταθλήματος επιβλήθηκαν της Αναγέννησης/Φλόγα στην έδρας της και τώρα καταστρώνουν τα πλάνα τους για το εντός έδρας παιχνίδι με την Χαλκίδα.

Όσο αφορά την εικόνα του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι θέλησαν να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό στο παρκέ στο πρώτο δεκάλεπτο και κατόρθωσαν να πάρουν διαφορά 5 πόντων (22-17). Στη δεύτερη περίοδο οι δυο ομάδες ήταν πάντα κοντά στο σκορ και το ημίχρονο έκλεισε 44-42. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι ανέβασαν την απόδοσή τους και με κορυφαίο τον Γιώργο Ασημάκη προηγήθηκαν 54-60. Στην τελευταία περίοδο οι «κυανοκίτρινοι» συνέχισαν να «φορτώνουν» με πόντους το αντίπαλο καλάθι και κατέκτησαν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 44-42, 54-60, 73-81
Διαιτητές: Μιχελής-Νικολούλης

Αναγέννηση/Φλόγα (Τουλούμης): Μπουρδάνος 12(2), Μωυσιάδης 12, Κλέπκος, Γαλανούδης 7(1), Πιτάκας 2, Τσακαλέρης 2, Ζαρογιάννης 25, Σπυρόπουλος, Τουλούμης 8(2), Ευαγγελινός 5(1).

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 11, Ιωσηφίδης 4(1), Γεωργαντζάς 13(3), Παπούδας 9 (1), Σίσκος 3(1), Ασημάκης 22(4), Βοϊβατόπουλος, Τοπούζης 19.