Κυριακή 23 Νοεμβρίου 2008

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΚΑΣΑΜΑΘ – Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Happy End για Ηράκλεια και Νέο Σκοπό

ΗΡΑΚΛΕΙΑ – ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ: 84-82

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που διήρκεσε 50 αγωνιστικά λεπτά η Ηράκλεια πήρε το ροζ φύλλο αγώνος κόντρα στην αξιόμαχη Αγία Βαρβάρα και παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Αναφορικά με την εικόνα της αναμέτρησης στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους αθλητές του Σπύρου Ιωαννίδη και απέκτησαν προβάδισμα 7 πόντων (10-17). Στην επόμενη περίοδο οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνά τους, ενώ οι επιθετικές τους επιλογές ήταν σαφώς καλύτερες. Παρόλα αυτά το ημίχρονο έληξε 27-31 υπέρ της ομάδας της Καβάλας. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Αγία Βαρβάρα ανέβασε την διαφορά στο +9 (35-44) με τους παίκτες της Ηράκλειας να «ματώνουν» για να πετύχουν κάποιο καλάθι. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η σερραϊκή ομάδα μπήκε αποφασισμένη στο παρκέ για να κάνει την μεγάλη ανατροπή απέναντι σε ένα αντίπαλο που έδειχνε να βρίσκεται σε θέση ισχύος. Οι παίκτες του Σπύρου Ιωαννίδη δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισαν 68-68 που ήταν και το σκορ του κανονικού αγώνα. Στο έξτρα πεντάλεπτο της πρώτης παράταση «ο Γιάννης φοβόταν το θεριό και το θεριό το Γιάννη» και οι πόντοι σημειώνονταν με το «σταγονόμετρο». Το σκορ διαμορφώθηκε σε 74-74 και η αγωνία έφτασε στο κατακόρυφο. Ηράκλεια και Αγία Βαρβάρα έλυσαν οριστικά τις διαφορές τους στη δεύτερη παράταση. Οι γηπεδούχοι ανταπεξήλθαν της κούρασης και παίζοντας έξυπνα και πειθαρχημένα έφτασαν στο νικηφόρο αποτέλεσμα επιδεικνύοντας μεγαλύτερη συγκέντρωση στα κρίσιμα σημεία της δεύτερης παράτασης. Επόμενος αντίπαλος της Ηράκλειας είναι ο Θρίαμβος Μαγγάνων εκτός έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 27-31 (ημ.), 35-44, 68-68 (κ.α.), 74-74 (πρώτη παράταση), 84-82 (δεύτερη παράταση)

Ηράκλεια (Ιωαννίδης): Παπαστεφάνου 3, Σκαλιστής 17 (2), Αποστολάκης 19 (1), Χρηστίδης 14, Κατσικάς 17 (3), Μπουτάκογλου 5, Βάκας 7 (1), Ντίκογλου 1, Σταμπουλής 1, Παπαδόπουλος, Χαρκιανάκης, Γρηγοριάδης.

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ – Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ: 77-76

Επέστρεψε στις επιτυχίες ο Ορφέας Νέου Σκοπού που έστω και δύσκολα υπερκέρασε το εμπόδιο της Αθλητικής Ένωσης Κομοτηνής, η οποία πούλησε πολύ ακριβά το «τομάρι» της.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ, στο πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Παναγιώτη Σπανού ξεκίνησαν «φουριόζοι» και εξασφάλισαν πολύ γρήγορα προβάδισμα 8 και 10 πόντων αντίστοιχα (13-5, 17-7). Στην αντίπερα όχθη οι Θρακιώτες προσπαθούσαν να διασπάσουν την άμυνα ζώνης του Ορφέα στην οποία εγκλωβίσθηκαν. Η περίοδος ολοκληρώθηκε 19-10. Μέχρι και τα μέσα της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι έκαναν ό, τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο και ανέβασαν την διαφορά στο +13 (28-15 και 31-18). Από εκείνο όμως το χρονικό σημεία και έπειτα οι παίκτες του Ορφέα χαλάρωσαν αδικαιολόγητα, ενώ υπέπεσαν σε αρκετά λάθη δίνοντας την ευκαιρία στην Κομοτηνή να μειώσει σε 35-31 και το ημίχρονο έληξε 40-34. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι «ροκάνισαν» ακόμη περισσότερο την διαφορά με πρωταγωνιστή τον Ξανθούλη. Οι Κομοτηναίοι ισοφάρισαν 42-42 (6:59) πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Ορφέας έδειχνε να είχε υποστεί «black-out», αλλά πραγματικό black-out είχαμε και στο κλειστό γυμναστήριο του Νέου Σκοπού το οποίο ξαφνικά βυθίστηκε στο σκοτάδι. Ευτυχώς μετά από περίπου 10 λεπτά αποκαταστάθηκε η βλάβη και συνεχίσθηκε κανονικά το παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 42-44, αλλά η ομάδα του Παναγιώτη Σπανού συνήλθε και πήρε εκ νέου προβάδισμα 4 πόντων (55-51). Στο τελευταίο δεκάλεπτο Ορφέας και Κομοτηνή έπαιξαν τα «ρέστα» τους. Ο Νέος Σκοπός διατηρούσε μικρό πλεονέκτημα (67-63), αλλά οι Θρακιώτες με οργανωτή τον Λαμπρόπουλο και εκτελεστές τους Ζιακανό, Θωμόπουλο και Κουϊμτζή έφεραν τον αγώνα σε απόλυτη ισορροπία (71-71). Ο Ματζιούνης σήκωσε τον Ορφέα στους ώμους του και διαμόρφωσε το 77-71 (τρίποντο και goal-foul). Παρόλα αυτά οι «ασπρόμαυροι» λίγο έλειψε να χαρίσουν τη νίκη στους φιλοξενούμενους οι οποίοι πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (77-76). Στα εναπομείναντα 12 δευτερόλεπτα οι παίκτες της Κομοτηνής δεν έκαναν φάουλ για να σταματήσουν τον χρόνο καθ’ υπόδειξη του προπονητή τους (κανείς δεν κατάλαβε το γιατί) και η περιπετειώδης συνάντηση έλαβε τέλος. Η επόμενη αποστολή του Ορφέα είναι στη Δράμα με τους Τιτάνες.

Διαιτητές: Μυσιρλής-Δημάδης
Τα δεκάλεπτα: 19-10, 40-34 (ημ.), 55-51, 77-76

Ορφέας (Σπανός): Τσιούλκας 9 (1), Τσινόπουλος 4, Μιχαηλίδης 3, Δώδος 9 (1), Γκαβανόζης 2, Αρχοντίδης 13 (1), Ματζιούνης 22 (1), Χατζηβασιλειάδης 15 (1), Καραμπέντής, Καραμπατζιάκης, Θεοδώρου.

Α.Ε. Κομοτηνής (Παπαδόπουλος): Ξανθούλης 12 (2), Καμπέρης 9, Θωμόπουλος 18 (4), Κουϊμτζής 11, Λαμπρόπουλος 4, Ζιακανός 20 (4), Τερζίδης 2, Αμουτζάς, Μπενέκης, Μητσέλος, Πεΐδης, Γερασιμόπουλος.

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ-ΘΥΕΛΛΑ ΦΕΡΩΝ: 70-77
ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ-Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ: 77-76
ΗΡΑΚΛΕΙΑ-ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ: 84-82
ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ-ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΜΑΓΓΑΝΩΝ: 75-53