Κυριακή 16 Νοεμβρίου 2008

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Έσπασε η γκίνια!

ΙΚΑΡΟΙ - ΛΑΥΡΙΟ: 76-71

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήραν οι Ίκαροι ύστερα από τη νίκη που σημείωσαν κόντρα στο Λαύριο και ευχή όλων είναι αυτή η επιτυχία να αποτελέσει την απαρχή για μια αντεπίθεση διαρκείας. Άλλωστε απομένουν 24 παιχνίδια μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος και είναι στο χέρι των «κυανοκίτρινων» να πετύχουν το στόχο της ανόδου αρκεί… οι αθλητές του Στάθη Καμαράκη να πιστέψουν στους εαυτούς τους και να καταπολεμήσουν το άγχος.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα οι Ίκαροι ξεκίνησαν καλά και προηγήθηκαν 8-2 χάρη στον Θανάση Τοπούζη. Πολύ γρήγορα όμως οι Αθηναίοι συνήλθαν και με πρώτο «βιολί» τον Γιαννακόπουλο προηγήθηκαν 15-16 και η περίοδος έκλεισε 17-20. Οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο δεκάλεπτο αύξησαν την διαφορά στο +8 (17-25), αλλά οι «κυανοκίτρινοι» ισοφάρισαν 25-25 με διαδοχικά καλάθια από τους Γεωργαντζά, Ασημάκη, Βοϊβατόπουλο. Σε εκείνο το χρονικό σημείο (5:40) ο ηλεκτρονικός πίνακας του γηπέδου έσβησε και ο αγώνας διεκόπη για 5 λεπτά. Το ημίχρονο τελικά ολοκληρώθηκε 32-37 με τον Ψυλέα να δημιουργεί πολλά προβλήματα στην σερραϊκή ομάδα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κώστας Γεωργαντζάς με την «τρέλα» που τον διακατέχει συνέβαλλε τα μέγιστα στην αφύπνιση των Ικάρων, ενώ ο Στάθης Καμαράκης έκανε κίνηση «ματ» με την χρησιμοποίηση του Ζήση Παπούδα, ο οποίος πραγματοποίησε αρχηγική εμφάνιση. 40 δεύτερα πριν το τέλος της περιόδου ο Ασημάκης με τρίποντο διαμόρφωσε το 57-47, ενώ το δεκάλεπτο έληξε 57-50. Στην τελευταία περίοδο οι «κυανοκίτρινοι» διατηρούσαν προβάδισμα 9 πόντων, 63-54 (6:05) αλλά το Λαύριο βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και έφτασε σε απόσταση αναπνοής, 63-62, με τρίποντο του Σπηλιόπουλου (3:20).

Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα σημειώθηκε η φάση που σημάδεψε την αναμέτρηση. Ο Τοπούζης κέρδισε φάουλ από τον Κασσάνο που στην συνέχεια έριξε με αντιαθλητικό τρόπο στο παρκέ τον σέντερ της σερραϊκής ομάδας. Τα πνεύματα άναψαν και όλα τα μέλη της αποστολής του Λαυρίου μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο για να διαμαρτυρηθούν στους διαιτητές προκειμένου να μην χρεώσουν με αντιαθλητικό φάουλ τον Κασσάνο. Την ίδια στιγμή οι παίκτες των δυο ομάδων αντάλλαξαν κάποια «γαλλικά», ενώ ο μοναδικός φίλαθλος του Λαυρίου πήδηξε από την κερκίδα και όρμησε στον Σταύρο Ιωσηφίδη απωθώντας τον με τη βία. Το παράδειγμά του ακολούθησε φίλος των Ικάρων που θέλησε να προστατέψει τον αθλητή των «κυανοκίτρινων» και τον πήρε στο κυνήγι. Σκηνές απείρου κάλλους! Την ώρα που συνέβαιναν όλα αυτά τα κωμικοτραγικά οι δυο αστυνομικοί που ήταν σε υπηρεσία δεν βρίσκονταν στις θέσεις τους και έδρασαν με καθυστέρηση.

Ευτυχώς το συμβάν θεωρήθηκε λήξαν και το όλο γεγονός επέδρασε θετικά στους Ικάρους που προηγήθηκαν 69-62, ενώ 1:20 πριν την εκπνοή του αγώνα ο Ασημάκης με τρίποντο (74-65) «κλείδωσε» τη νίκη της ομάδας του, που εξασφάλισε εν μέσω περιπετειών το ροζ φύλλο.

Διαιτητές: Τσούντσουρας – Ξανθόπουλος
Τα δεκάλεπτα: 17-20, 32-37 (ημ.), 57-50, 76-71

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 6 (1), Γεωργαντζάς 9 (1), Παπούδας 7 (1), Ασημάκης 27 (1), Βοϊβατόπουλος 7 (1), Τοπούζης 20, Ιωσηφίδης, Σίσκος.

Λαύριο (Σερέλης): Τρικαλιώτης 2, Σπηλιόπουλος 5 (1), Τσολάτος 9 (3), Σίννης 2, Γιαννακόπουλος 13, Κασαμπαλής 8, Λυκογιάννης 11, Ψυλέας 21 (2), Μέντζος, Κασσάνος, Αγαπητός.

ΓΟΥΜΕΝΙΣΣΑ-ΑΝΑΓΕΝΝΗ/ΦΛΟΓΑ: 78-81
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ-ΛΑΥΡΙΟ: 76-71
ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ-ΑΜΥΝΤΑΣ: 68-69
ΣΠΟΡΤΙΓΚ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ: 85-87