ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΚΑΣΑΜΑΘ – Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Βίοι αντίθετοι για Ηράκλεια και Νέο Σκοπό

ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ-ΗΡΑΚΛΕΙΑ: 59-74

Δεν την ζαλίζει η κορυφή την Ηράκλεια που εξακολουθεί να είναι «καβάλα στο άλογο». Η σερραϊκή ομάδα κατόρθωσε να φύγει νικήτρια από την Χρυσούπολη σε ένα παιχνίδι που είχε συγκλονιστική εξέλιξη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι «κόκκινοι» ήταν εκτός τόπου και χρόνου δίνοντας το δικαίωμα στους γηπεδούχους να προηγηθούν 10-2. Το time-out του Σπύρου Ιωαννίδη δεν άλλαξε τα πράγματα προς το καλύτερο αλλά αντιθέτως η Χρυσούπολη «έτρεξε» 10-0 σερί αποκτώντας προβάδισμα 18 πόντων (20-2) και η περίοδος έληξε 30-14. Ο προπονητής της Ηράκλειας με τις παρατηρήσεις του έφερε τους παίκτες του προ των ευθυνών τους και στο δεύτερο δεκάλεπτο έγινε η μεγάλη ανατροπή. Η Ηράκλεια έπαιξε καταπληκτική άμυνα δεχόμενη μόλις 1(!) πόντο, ενώ στην επίθεση «πυροβολούσε» διαρκώς το αντίπαλο καλάθι με πρωταγωνιστή τον Χρηστίδη. Οι «κόκκινοι» με επιμέρους σκορ 26-1 (!!!) πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 31-40. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν την Ηράκλεια η οποία όμως δεν είχε καμιά διάθεση να δωρίσει το ροζ φύλλο αγώνος. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε 51-60, ενώ στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν ακόμη περισσότερο την υπέρ τους διαφορά η οποία άγγιξε την μέγιστη τιμή.

Τα δεκάλεπτα: 30-14, 31-40 (ημ.), 51-60, 59-74

Ηράκλεια (Ιωαννίδης): Ντίκογλου 6, Σκαλιστής 8, Χρηστίδης 25 (1), Κατσικάς 10, Μπουτάκογλου 6, Παπαστεφάνου 1, Βάκας 3, Χαρκιανάκης 3, Γρηγοριάδης 4, Αποστολάκης 4 (1), Παπαδόπουλος 4(1).

ΘΥΕΛΛΑ ΦΕΡΩΝ-ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ: 74-51

Βαριά ήττα γνώρισε ο Ορφέας στο ντέρμπι της αγωνιστικής από την Θύελλα στις Φέρες. Η ομάδα του Παναγιώτη Σπανού μολονότι κατέβαλλε μεγάλη προσπάθεια για 30 αγωνιστικά λεπτά στο τέλος έμεινε από δυνάμεις και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο οι Θρακιώτες που πρόσθεσαν στο ενεργητικό τους 2 σημαντικούς βαθμούς.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Θύελλα κατάφερε να εξασφαλίσει διαφορά 5 πόντων (20-15), αλλά στην επόμενη περίοδο ο Ορφέας με πρωτεργάτες τους Τσιούλκα, Ματζιούνη και Αρχοντίδη έφερε το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία (33-33). Στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου η σερραϊκή ομάδα προηγήθηκε 37-43 αλλά οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να αλλάξουν την ροή του αγώνα και η περίοδος έκλεισε 50-46. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ορφέας «κλάταρε» και η Θύελλα κυριάρχησε ολοκληρωτικά στο παρκέ αυξάνοντας την τελική διαφορά στο +23.

Ορφέας Ν. Σκοπού (Σπανός): Τσιούλκας 12 (2), Θεοδώρου 7 (1), Δώδος 2, Αρχοντίδης 14 (2), Χατζηβασιλειάδης 2, Ματζιούνης 14 (2), Τσινόπουλος, Γκαβανόζης, Καραμπατζιάκης, Καραμπεντής, Μιχαηλίδης, Τζιμητρόπουλος.

ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΜΑΓΓΑΝΩΝ-ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ: 48-70
ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ-ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ: 89-71
ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ: 81-71
ΡΕΠΟ: ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ