Κυριακή 16 Νοεμβρίου 2008

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ A2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Τον «έπνιξε» η ζώνη

Α.Ο.Σ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ: 60-77

Μακριά από τον καλό του εαυτό για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι έμεινε ο Α.Ο.Σ και το πλήρωσε. Οι «πράσινες» υποτάχθηκαν στην ανωτερότητα του Απόλλωνα Καρδίτσας, ο οποίος άλωσε το κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας. Επόμενος αντίπαλος του «τριφυλλιού» είναι οι Τιτάνες Δράμας.

Αναφορικά με την εξέλιξη του σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τις φιλοξενούμενες να αποκτούν προς το τέλος της περιόδου μικρό προβάδισμα (17-21). Στο επόμενο δεκάλεπτο ο προπονητής της Καρδίτσας επέλεξε άμυνα ζώνης και δικαιώθηκε. Ο Α.Ο.Σ «βραχυκύκλωσε» επιθετικά σημειώνοντας μόνο 5 πόντους και ο Απόλλων ανέβασε την διαφορά στο +11 (22-33). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη «εκτοξεύοντας» την διαφορά στο +20 (35-55) χάρη στον πλουραλισμό που είχαν στην επίθεση με πολλά εύστοχα τρίποντα. Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα αφού οι «πράσινες» δεν ήταν σε θέση να κάνουν το come-back κόντρα σε ένα αντίπαλο που ήξερε τι ζητούσε στο παρκέ.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 22-33 (ημ.), 35-55, 60-77

Α.Ο.Σ (Μάρκου-Κηρύκος): Τόγα 4, Ρίσκου 3 (1), Τζιαμπάζη 18 (6), Πελτέκη 19 (3), Καρατζά 4, Τεβετζίδου 2, Καρανικόλα 2, Δεινοπούλου 5 (1), Καλογιάννη 3, Γούλα.

Απόλλων Καρδίτσας (Ναούμ): Ψυχογιού 17 (5), Τσιχριτζή 15 (3), Αλεξοπούλου 13 (2), Μερισιώτη Β. 8, Μερισιώτη Α. 8, Σπυροπούλου 8 (2), Παρασύρη 8, Τσιριμώκου, Μπουροζάνα.

ΚΑΒΑΛΑ-ΠΥΛΑΙΑ: 74-69
ΑΡΗΣ-ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ: 65-57
ΠΑΟΚ-ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 66-47
ΑΟ ΣΕΡΡΩΝ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ: 60-77
ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ-ΒΕΛΒΕΝΤΟ: 79-48